Kryesore

Mbyllja e shkollave/Zhupa: Vendimet gjysmake bien në kurriz të prindërve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:21 - 23/01/22 |
Opi Nion

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka reaguar lidhur me vendimin e ministres së Arsimit Evis Kushi për të mbyllur shkollat për 3 ditë pasi vendi është përfshirë nga temperatura të ulëta.

Në një postim në rrjetin social “Facebook”, Zhupa shkruan se vendimet gjysmake të ministres bien në kurriz të prindërve shqiptarë.

Sipas zëdhënëses së PD, mbyllja e shkollave vë në vështirësi prindërit që punojnë pasi nuk kanë me kë t’i lënë fëmijët.

Vendimet gjysmake te ministres se arsimit bien në kurriz të prindërve shqiptar!

Mbyllja e shkollave për mungesën e ngrohjes përveç se nxori në pah dështimin në krijimin e kushteve minimale si ngrohja në shkolla por ka vënë në vështirësi prindërit.

Kur të dy prindërit janë në punë, lënia në shtëpi e fëmijëve pa shkuar në shkollë, i vë ata në vështirësi se kush do kujdeset për ta 3 ditë.

Vendime të tilla kur merren në raste të jashtëzakonshme duhet të shoqërohen me përgjegjshmërinë e vendimeve shoqëruese. Sic është nxjerrja e në vendimi nga qeveria që njëri nga prindërit të ketë mundësi të qëndroj në shtëpi për këtë arsye dhe mos përballet me penaliteti financiare nga punëdhënësi!

Ministria e arsimit duhet të reagoj menjëherë dhe ti kthehet përgjegjësive që i takojnë kur merr vendime të tilla”-shkruan Zhupa./Opinion.al

Pas