Politikë

Mbrojtja e territorit, Rama: Do të sigurohet me satelitë dhe dronë inteligjentë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:49 - 15/11/21 |
Opi Nion

Gjatë diskutimeve për buxhetin e vitit 2022, kryeministri Edi Rama është shprehur se edhe mbrojtjes së territorit i është kushtuar një rëndësi e veçantë ku përmes satelitëve që do të merren dhe dronëve inteligjentë.

Në këtë mënyrë, tha kreu i qeverisë, policia do të ketë të dhëna në kohë reale të ngjarjeve, zjarret, përmbytjet apo edhe kapjen e elementëve kriminale.

“Mbrojtja inteligjente e territorit dhe e sigurisë publike hyn në një fazë tjetër, qoftë me sigurimin e satelitëve dhe dronëve inteligjentë, që do na japin të dhënë të besueshme reale ndaj ngjarjeve kriminale të mjedisit në territor që nga mbetjet tek ndërtimet pa leje dhe aspekte që ka të bëjnë më bujqësinë, hektar e kultivuar, me energjinë, burimet hidrike , zjarret dhe pa lënë mënjanë edhe luftën kundër krimit të identifikimit dhe ndjekjes së kiminelave”- tha Rama./ Opinion.al

Pas