Bota

Mbreti Charles III i drejtohet kombit: Do ju shërbej me besnikëriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:20 - 09/09/22 |
Opi Nion

Mbreti Charles III po mban fjalimin e tij të parë televiziv pas vdekjes së nënës së tij Mbretëreshës Elizabeth II .  Gjatë fjalës së tij, Mbreti Charles III ka shprehur gjithë dhimbjen që ndjen për humbjen e nënës së tij.

“Ju flas sot me një dhimbje të thellë. Gjatë gjithë jetës së saj, Madhëria e saj, Nëna ime e dashur , ishte një frymëzim dhe shembull për mua dhe për të gjithë familjen time dhe ne i detyrohemi asaj borxhin më të përzemërt që çdo familje mund t’i ketë nënës për dashurinë, mirëkuptimin dhe shembullin që përcolli. Ajo bëri sakrifica për detyrën.

Përveç pikëllimit që po ndjen e gjithë familja ime, ne ndajmë gjithashtu me shumë prej jush në Mbretërinë e Bashkuar dhe në mbarë botën një ndjenjë të thellë mirënjohjeje, për më shumë se 70 vite në të cila ime më si Mbretëreshë u shërbeu njerëzve të kaq shumë kombeve.

Në vitin 1947, në ditëlindjen e saj të 21-të, ajo u zotua t’i kushtonte jetën në shërbim të popullit të saj. Ky ishte më shumë se një premtim. Ishte një angazhim i thellë personal, i cili përcaktoi gjithë jetën e saj. Dashuria, admirimi dhe respekti që ajo frymëzoi u bënë një shenjë dalluese e mbretërimit të saj. E di që vdekja e saj sjell pikëllim të madh për shumë prej jush dhe unë po e ndaj ndjenjën e humbjes së madhe me të gjithë ju”.

Më tej mbreti u zotua se di iu shërbejë britanikëve me besnikëri, respekt dhe dashuri.

“Siç bëri vetë Mbretëresha me një përkushtim të tillë të palëkundur, edhe unë tani zotohem solemnisht gjatë gjithë kohës së mbetur që Zoti më jep, të mbajë parimet kushtetuese në zemër të kombit tonë.

Kudo që të jetoni në Mbretërinë e Bashkuar ose në sferat dhe territoret anembanë botës dhe çfarëdo qoftë prejardhja dhe bindjet tuaja, unë do të përpiqem t’ju shërbej me besnikëri, respekt dhe dashuri, siç kam bërë gjatë gjithë jetës sime”-tha mbreti.

 

Pas