Bota

Mbretëresha e Sinaloa, ‘nusja’ e El Chapo merr kartelin pas arrestimit të “El Ratón”Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:21 - 15/01/23 |
Opi Nion

Pas kapjes dhe ndalimit të Ovidio Guzmán , i njohur si “miu”,  mbretëresha e re e kartelit Sinalo të Meksikës vjen nga anëtarët e familjes. Jo vetëm që ajo është nusja e ndoshta bosëve më famëkeqe të drogës së viteve të fundit, por babai i saj ishte një zbatues i rangut të lartë të Sinaloas derisa u torturua dhe u vra.

Adriana Meza Torres, që besohet të jetë në fillim të të 30-ave, thuhet se e ka vendosur veten si një mbretëreshë e Los Chapitos, një fraksion i kartelit vdekjeprurës Sinaloa.

Bashkëshorti i saj, Ovidio Guzmán López, djali i Joaquin “El Chapo” Guzmán, u kap në një përleshje me armë këtë muaj që mori jetën e 29 njerëzve, dhjetë prej të cilëve trupa meksikane.

Meza Torres po nxjerr në pah fuqinë e saj, duke e quajtur veten “gruaja e shefit” në mediat sociale dhe duke demonstruar pasurinë e saj në një seri postimesh dhe videosh në faqe të tilla si TikTok.

Babai i saj, Raul Meza Ontiveros,  ishte nëntoger i “El Mayo” Zambada, derisa u vra në Culiacan në 2007. Vëllai i saj, César Raúl, i njohur si “El Mini M6”, pati një fat të ngjashëm, duke vdekur në një shkëmbim zjarri në moshën 18-vjeçare.

Sidoqoftë, ishte martesa e saj me Guzmán López që e bëri atë të bëhej e fundit në një numër në rritje të grave që janë ngritur në radhët e kartelit.

Guzmán López u arrestua në bastionin e kartelit në Culiacan në Meksikën lindore. I njohur si “El Ratón” ose miu, ai ka të ngjarë të ekstradohet në SHBA ku do të përballet me gjyq për një sërë akuzash. Nëse përfundimisht dënohej, ai mund të kalonte pjesën tjetër të jetës së tij pas hekurave.

Pas