Kryesore

Mbështetja e Gjermanisë për Kosovën, Vuçiç: Edhe britanikët sillen më korrekt


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:07 - 15/05/22 |
Opi Nion

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç e ka cilësuar si politikë pa parime kërkesën e ministrave të G7 për harmonizimin e politikës me BE.

Duke ju referuar mbështetjes së  të dërguarit të posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin ndaj Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, Vuçiç tha se edhe britanikët nuk do ta përdornin sëpatën menjëherë.

“Do të filloja, nëse më lejoni, në një mënyrë tjetër t’u drejtohem qytetarëve të Serbisë. Ndonjëherë në këto kohë është më e mençur t’i heshtni disa gjëra”, citojnë mediat serbe të ketë thënë presidenti serb në TV Prva.

“Edhe britanikët sillen më korrekt se gjermanët, të paktën nuk do ta përdorin sëpatën menjëherë”, tha ai.

I dërguari  i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin ka thënë të shtunën se Kosova është në zemër të Europës dhe se i përket Këshillit të Europës, duke theksuar qëndrimin e qartë se Kosova e ka mbështetjen e plotë të Gjermanisë në këtë proces./Opinion.al

 

 

Pas