Bota

Ukraina/ 227 fëmijë kanë vdekur që nga nisja e pushtimit rus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:37 - 15/05/22 |
Opi Nion

227 fëmijë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës dhe më shumë se 420 janë plagosur.

Kjo është raportuar nga shërbimi për shtyp i Prokurorit të Përgjithshëm në Telegram, raporton Interfax Ukraine.

Këto të dhëna nuk janë përfundimtare sepse puna e zbulimit në territoret e pushtuara dhe më pas të çliruara është ende në vazhdim.

Si rezultat i bombardimeve të qyteteve dhe fshatrave të Ukrainës nga forcat e armatosura ruse, u dëmtuan 1748 institucione arsimore, 144 prej të cilave u shkatërruan plotësisht./Opinion.al

Pas