-Jetë dhe Stil

Eklipsi i plotë i hënës, çfarë do të shihet në qiell


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:06 - 15/05/22 |
Opi Nion

Një nga pamjet më mahnitëse të planetit tonë do të shfaqet në qiell, një Hënë super gjak.

Në eklipsin e vetëm të plotë hënor të vitit, Toka do të vijë midis Diellit dhe Hënës.  Duke rënë plotësisht në hijen e Tokës, Hëna do të errësohet ngadalë përpara se të bëhet e kuqe e errët.

Ajo do të jetë e dukshme me sy të lirë para agimit të së hënës në pjesën më të madhe të Evropës. Amerika do të ketë një pamje të mrekullueshme të dielën në mbrëmje.

Hëna do të duket më e madhe se zakonisht, sepse do të jetë në pikën më të afërt me Tokën në orbitën e saj, duke i dhënë asaj emrin super Hënë.

Ajo do të quhet gjithashtu një Hënë e përgjakur. Në hemisferën veriore, hëna e plotë në maj shpesh quhet Hënë me lule sepse përkon me lulet e Pranverës.

E vetmja dritë e diellit që arrin në Hënë gjatë eklipsit të plotë do të jetë duke kaluar nëpër atmosferën e Tokës.

Kjo dritë do të jetë e kuqe gjaku, nga të gjitha lindjet dhe perëndimet e diellit të Tokës të reflektuara në sipërfaqen e Hënës, shpjegon Dr Gregory Brown, astronom në Observatorin Mbretëror në Greenwich, Londër.

“Ju në fakt do të shihni çdo lindje dhe çdo perëndim të diellit që ndodh rreth Tokës menjëherë. E gjithë kjo dritë do të projektohet në Hënë,” tha ai për BBC News.

Të hënën, pjesët perëndimore të Evropës do të kenë një pamje të mirë, por të shkurtër, ndërsa Hëna do të perëndojë gjatë eklipsit. Shikoni poshtë në horizont midis dhe do të shihni hënën duke rënë në hije përpara se të shkëlqejë e kuqe. Ajo do tw jetë e dukshme edhe në Afrikë./Opinion.al

Pas