Aktualitet

Mbërrijnë në Tiranë 40.800 doza të vaksinës AstraZeneca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:53 - 17/04/21 |
Opi Nion

Kanë mbërritur në Shqipëri 40.800 doza të tjera të vaksinës AstraZeneca. Nga aeroporti i Rinasit, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu bëri të ditur se brenda muajit Prill, numri total i vaksinave që kanë mbërritur në vend do të arrijë në 700 mijë.

Ajo tha se nesër, të dielën do të vijnë sërish doza të tjera AstraZeneca, ndërsa në ditët në vijim priten mbi 250,000 vaksina të tjera.

“Qeveria shqiptare ka bërë të mundur të parapaguajë 1,140,000 doza vaksine, nëpërmjet Covax dhe sot mbërrijnë edhe 40,800 doza të tjera AstraZeneca, të cilat do të shpërndahen menjëherë në të gjithë Shqipërinë, për të vijuar vaksinimin masiv të popullatës +60 vjeç dhe të gjithë ato grupe të riskuara, të cilat ne kemi filluar ti vaksinojmë, siç vijuam sot me punonjësit e të gjithë operatorëve turistikë”, deklaroi Manastirliu.
Duke bërë me dije se deri tani janë siguruar 400 mijë doza vaksine, Manastirliu tha se, duke filluar nga dita e nesërme e gjatë javës që vjen pritet të vijnë edhe doza të tjera të vaksinave AstraZeneca, Pfizer dhe Sinovac.

Pas