Aktualitet

“Maskat me detyrim”/ Policia: Do monitorojmë të gjitha hapsirat publike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:31 - 12/10/20 |
Al Do

Mbajta e maskave do të jetë e detyrushem që prej ditës së enjte. Mbi këtë fakt, drejtori i përgjithshëm i policisë, Ardi Veliu i ka bërë një apel qytetarëve.

Në mesazhin e tij theksohet se mbajtja e maskës do të jetë e detyrueshme në të gjitha hapsirat publike.

Ndër të tjera Veliu nënvizon se policia do të monitorojë rigorozisht të gjitha hapsirat publike dhe do të reagojë në përputhje me ligjin në çdo rast të konstatimit të shtetasve që u shmangen detyrimeve ligjore.

Duke filluar nga dita e enjte, çdo qytetar është i detyruar të mbajë maskën mbrojtëse që në momentin kur del prej shtëpisë së vet. Kjo masë është në përputhje me udhëzimet e dala nga autoritetet shëndetësore. Mbajtja e një maske në fytyrë ul në mënyrë të ndjeshme rrezikun e përhapjes së infektimit. Qëllimi kryesor është të mbrojmë popullatën nga rreziqet që paraqet virusi. Së dyti, me marrjen e një mase të tillë, synojmë edhe të shmangim një mbyllje si ajo e pranverës së këtij viti. Për qytetarët është më e lehtë të mbajnë një maskë dhe të zbatojnë rregullat e distancimit social, sesa t’u nënshtrohen kushteve të rrepta të mbylljes. Policia e Shtetit do të angazhohet me të gjitha kapacitetet e saj, në krah të strukturave të tjera, për të garantuar zbatimin e masave të caktuara nga autoritetet e Shëndetësisë. Patrullat policore do të monitorojnë në mënyrë rigoroze të gjithë ambientet dhe hapësirat publike ku nga e enjtja do të jetë detyrim mbajtja e maskës. Duke përfituar nga rasti ftoj qytetarët që, siç kanë dëshmuar më herët në masë të madhe vullnetin për bashkëpunim, të respektojnë masat dhe të mbështesin autoritetet policore në zbatimin e këtij detyrimi. Në çdo rast të konstatimit të shtetasve që u shmangen detyrimeve ligjore, Policia e Shtetit do të reagojë në përputhje me ligjin dhe detyrat e saj funksionale.”, thuhet në reagimin e policisë. /Opinion.al

Pas