Aktualitet

Masat anti-COVID, policia: Gjobiten 1357 qytetarë në ditët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:01 - 28/12/20 |
Doriana Çepunaj

Vijojnë kontrollet e autoriteteve për respektimin e masave anti-COVID. Policia e Shtetit njofton se janë ndëshkuar me gjobë 1357 qytetarë që nuk kanë zbatuar masat e vendosua nga qeveria për të frenuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet bëjnë me dije se si rezultat i kontrolleve, gjatë 4 ditëve të fundit, në të gjithë vendin, janë ndëshkuar me gjobë 3.000 lekë, 1332 qytetarë që janë konstatuar duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.

Po ashtu, janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 18 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit. Pasi janë identifikuar ata janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

Gjatë kontrolleve të ushtruara në subjekte, efektivët e Policisë kanë evidentuar 5 lokale në të cilët ushtrohej aktiviteti në kundërshtim me protokollet e sigurisë anti-COVID. Për secilin nga subjektet autoritetet  vendosën  gjobë prej 1.000.000 lekë.

Ndërsa, janë konstatuar 20 qytetarë që lëviznin në rrugë pas orës 20:30, pa arsye të domosdoshme, të cilët janë ndëshkuar me gjobë 10.000 lekë secili./ Opinion.al

Pas