Kronikë

Masakra e Lushnjes, burgim të përjetshëm për Orges Bilbilin dhe Anterio KaloshinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:27 - 25/01/22 |
Opi Nion

Është dënuar me burgim të përjetshëm Orges Bilbili dhe Anterio Kaloshi nga Gjykata Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Ata akuzohen për masakrën e Lushnjes së 11 Tetorit 2017, ku mbetën të vrarë Zamir Latifi e Jurgen Hoxha, si dhe u plagosën dy të tjerë. Nga hetimet ka rezultuar se objektiv i sulmit me armë në atë kohë ka qenë Xhulio Shkurti, nipi i Aldo Bares. Por ky i fundit mundi t’u shpëtonte plumbave.

Sipas Prokurorisë, ngjarja ka ndodhur si pasojë e historikut të hakmarrjeve midis familjeve të Xhulio Shkurtit dhe Laert Haxhiut. Ky i fundit, bashkëpunëtor me Orges Bilbin dhe Anterio Kaloshin, vijon të jetë në kërkim nga autoritetet ligjzbatuese.

Pas