Aktualitet

Martinaj laçiani që kërcënoi me jetë efektivin e “Shqiponja”-ve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:57 - 13/11/15 |
b.f

TIRANE- Ervis Martinaj, i dyshuari kryesor i policisë për vrasjen e 30 –vjecarit Enton Nikaj pasditen e së mërkurës në Linzë, konsiderohet nga policia e shtetit një prej personave më të rrezikshëm. Emri i tij figuron në dosjet e disa prej vrasjeve më të bujshme të dy viteve të fundit. Por agresiviteti i tij ka arritur deri në kërcënimin me vrasje të një oficeri të lartë të policisë së shtetit.

Më 20 tetor të vitit 2013, në kulmin e operacionit “Fundi i Marrëzisë”, kundër lojërave të paligjshme të fatit, Ervis Martinaj kërcënon shefin e repartit special “Shqiponja” në drejtorinë e policisë së Tiranës, Engjellush Avdulaj, se do ta vrasë. Sapo reparti “Shqiponja” dhe komisariati numër 3 i Tiranës kishin sekuestruar rreth 400 makineri lojërash fati dhe 25 makina luksoze në një magazinë të Ervis Martinajt ai e merr në telefon shefin e këtij reparti, komisar Engjellush Avdulajn dhe e kërcënon se do ta eliminojë.  Komisari Avdulaj ka bërë kallëzim penal për këtë rast. Ai e ka denoncuar Ervis Martinaj për kanosje me jetë për shkak të detyrës në komisariatin numër 2.

Ky komisariat i ka referuar materialet në Prokurori, ndërsa komisar Avdulaj, i cili aktualisht mban detyrën e shefit të Komisariatit të Malësisë së Madhe, ka lëvizur me shërbime të përforcuara.  Prokuroria i ka nisur hetimet për këtë rast dhe policia ka ushtruar me dhjetëra kontrolle në Fushë Kuqe, Laç e Tiranë në përpjekje për ta arrestuar, por pa mundur të bjerë në gjurmët e Ervis Martinajt.

Tre ditë pas këtij kërcënimi, mbrëmjen e 23 tetorit të vitit 2013, Ervis Martinaj kërkohet nga policia si i dyshuar për një vrasje, atë të Elvis Doçit, biznesmenit 35 –vjecar të lojërave të fatit që u vra në Komunën e Parisit, në makinën e tij. Policia ngriti dyshime se eliminimi i Doçit kishte lidhje me shitjen e disa lojërave të fatit, një operacion të cilin dyshohet se ishte i përfshirë Ervis Martinaj.  33 –vjecari i lindur në Burrel dhe banues në Laç e ka emrin në dosjet e policisë dhe prokurorisë edhe për vrasjen e bujshme të bankierit Artan Santo, më 26 qershor të vitit 2014.

Dyshohet se motori me dy personat që ekzekutuan biznesmenin u fsheh në magazinën e tij në Fushë Kuqe, aty ku policia humbi gjurmët e tij.  Në të njëjtën magazinë u gjetën dy skafandra të ngjashme me ato që mbanin vrasësit e Santos. Burimi: TVKlan

ervis-martinaj

*foto 1: polici i kercenuar Avdylaj

foto 2: faksimile e pasaportes se Martinajt

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

  1. Nuk e kuptoj se cpaska bere ky per te qene ne burg.ky nuk i ka prekur as fijen e flokut kryeministrit e clidhje ka shteti se vrau bankierin apo dhe nja 2-3 veta kot per qejf me vjen keq qe e pergojokeni keshtu

Pas