Aktualitet

Lu: Në Shqipëri ministra të korruptuar, deputetë kriminelë, gjykatës të paaftë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:16 - 13/11/15 |
b.f

TIRANE- Ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu i njohur për gjuhën e drejpërdrejtë të të shprehur ka deklaruar këtë të premte se reformën në drejtësi po e pengojnë ata që janë në krye të punëve. “Kush i trembet më shumë reformës në drejtësi? Unë e di kush, ministrat e korruptuar, deputetët kriminelë, gjykatësit e paaftë, dhe prokurorët që marrin paratë tuaja kur nuk e ndjekin penalisht dikë”, u shpreh ai.

Ai tha më tej se SHBA mbështesin të gjitha propozimet për reformën në drejtësi dhe kjo reformë duhet të largojë gjykatësit dhe prokurorët e korruptuar dhe të paaftë dhe do të krijojë shansin e parë për krijimin e një sistemi të pavarur nga ryshfeti, njerëzit e fuqishëm dhe krimi i organizuar.

 

 

KOMENTO (14)

Shkruaj nje koment

  1. Ore shoku Li, Ambasador i Amarikes ne Shqiperi ! Qe ta marresh vesh Parlamentin me kriminela e ka mbushur Kryeministri dhe Kryetari parlamentit me lista. Edhe te gjithe instancat e sistemit te drejtesise po keto i kane emeruar. Prandaj i detyroni keta te ndryshojne Kushtetuten qe e bene si ju desh qejfi, merrni keto dhe i beni sup qe te shpetoni Ju edhe populli Shqiptare.

  2. Bravo.Ambasador Mr.Lui kokes i ke ra atyre..te verteten ja ke then..po kush do te degjoj..OKTAPODI I KA RRENJET E THELLA NE SHQIPERI..CPO BEN DIASPORA, CFAR VENDIMESH MOREN PER TE RIKRIJUAR REFORMAT E SECTORIT TE DREJTAVE NJERZORE, U BE GJO KURR,,, KUR NJE POPULL VOTON PER NJE QEVERI TE KORRUPTUARR ESHT VET I QELBUR NGA KOKA TEK KEMBET.VOTA AS NUK BLEHET E AS NUK SHITET…NA MOREN PRONAT NA LAN SI RREFUGJAT NE TOKEN TON.NGA TERSAT E KOMBIT TON.TU FILLU ME TURKUN….ENVERIN…RAMIZIN….SALIUN…ILIRIN…EDIN…NUMROI O Z.LUI.EDHE GJITH DALIN TERSAT SHQIPTAR ME SHEKUJ KON VJEDH E PO QEVERISIN…JU JENI ATA QE MUND TE JEPNI NJE DOR TE MIR..ANTIKORRUPSIONIT..HETIMET E BE..DUHET TE VEJN DOR PER KORRUPSIONE MASIVE QE QEVERITARET JAN MARR ME LIDHJE TE FORTA TE PUSHTETIT DHE KU NJERZIT E TYRE INFLUENCOJN NE PARAJSEN DREJTESI ME GJAKUN E POPULLIT..JAM AMERIKANE SHQIPTARE…DHE Z.LUI..NJEREZIT TON NE SHQIPERI.PO VDESIN NGA SCAMJA.TAKSAT..EKONOMIA..BORGJEZIA FERKON BARKUN DHE BERTASIN PER KARRIGET PER POZITAT E TYRE..SILLNI EXPERTET AMERICAN PER TE DREJTAT NJERZORE, TE SHEMBIN.KET DIKTATUR KOMUNISTE DHE TE VENDOSET LIRIA E POPULLIT E FJALES E DREJTESIS..SE VERTET…

  3. O LU LU, po thuaji ti emrat mo vlla se asnjerit nuk po ja mban, kush jane keto qe po na qeverisin e po na gjykojne

  4. Vet Amerkant e futen perestrojken ne Shqipri.E msun Ramiz Alin si te krijoje nje parti demokrate kundershtare brenda tyre.Per mos te behet gjakderdhje si ne Hungari.. Po komuniste o bijte e tyre jane te djathte e te majte. Ata se leshojne ma. Shqipria shpeton vetem nqs.Shqiprine e udheheq nje shtet i huaj. E ngadal ngadal e zevendeson me filiza te rinj qeverin shqiptare..Eshte teper vone edhe per Amerkant.. Nje demokraci e vertete fitohet me gjak.. Ne Shqipri nuk u be keshtu si duhej.U be demokraci kurv dhe kta jane bijte e tyre, e nuk e leshojne kurren e kurres

  5. Nje drejtesi ku gjykatesi nuk mban pergjegjesi per prishjen e vendimit nga gjykata me e larte,nje prokurori ku me te njejten veper penale njeri kerkohet dhe ndeshkohet dhe tjetrin nuk e cenojne etj ka dy rruge ose i pa afte ose i korruptuar.Per te dyja rastet duhet ndeshkim.Nuk duhet te lihen ne nje vend gjyqtaret dhe prokuroret por te transferohen mundesisht brenda nje viti pasi jemi ne shqiperi dhe krijojne familjaritet.Ata caktojne vete avokatet sipas preferencave te tyre,hapin padi etj.Behet kallezim per falsifikm dokumentash per mijera metra katror dhe prokuroria nuk fillon hetim ose e pudhin ate,apo e denon mr gjobe dhe nuk ja sekuestron pronen.Cmund te presesh drejtesi etj etj .Nje anarki.Por perseri nuk kemi besim tek reforma se mos ndoshta do urdheroj politika si deri tani ne emerimin e gjykatesve dhe prokuroreve.Pse nuk e mori disa vjet ne dore policine dhe drejtesine amerika deri sa te futej ne binare zbatimi i ligjit, por vetem me prokuror dhe gjyqtare amerikan.Tek i vetmi shtet ksm besim.

  6. Pa rreforem per zgjedhjet nuk ka rreforma te tjera jane te pa sukseshme.rreformat duhen te jene Kushtetuse dhe te miratuara me vote popullore ,ku te kene disa alternativa .Qe Nga forma e shteti .repuplike ,presstencjal apo monarki .dhe keto te vendosen me ligje .Dhe kerkush mos te kete mundsi ti livize pa vot popullore

  7. E vertet , nuk ka diskutim kur e thot nje personalitet i nje vendi te math, mik i ngushte i Shqiperise. Gjyqtaret ,prekuroret,avokatet jane treshja e pazarxhinjeve ,kusareve.Ne keto kushte kerkohet pastrim dhe ndyshim rrenjesor me parlament te rri dhe ekzekutiv te rri dhe jo me 140 deputete qe shikojne vetem per monopole,por me 70 te kaluar ne filter.Keshtu mund te ndryshoj ky vend.

  8. Nuk eshte hater mbetje z Nora , por eshte korrektesi ,guxim dhe diplomaci Amerikane ne mendjen dhe fjalen e nje ambasadori korrekt , perfaqesues i nje shteti qe ka mbi 20 vjet qe meret me politiken e qelbur te nje vendi kaq te vogel dhe me kaq probleme te medha, me nje tufe horrash e kriminelesh te kesaj Qeverie, me nje parlament sharlatanesh te majte, me kriminele per kryebashkiake e plot te tjera qe po i japin rruget ketij populli nga syte kembet qe po e varferojne kete popull nga gllaberimi qe i kane bere ekonomise duke fundosur bizneset e medha dhe te vogla.Po kujt ja thote nje kryeministri fare te pa pergjegjshem dhe hajdut qe i duket vetja se mund te shtype kete popull me çizmen e diktatures.

Pas