-U tha në Opinion

Marrëveshja me PD, Kryemadhi: I heq të drejtën Ramës për të fituar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:24 - 01/03/21 |
Opi Nion

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka folur në emisionin “Opinion” pas frimosjes së marrëveshjes “Shqipëria, shtëpia që fiton” me Partinë Demokratike.

Kryemdhi është shprehur se garimi i opozitës më dy lista maksimalin votën në zgjedhjet e 25 prillit, ndërsa shtoi se PD dhe LSI kanë harmonizim të programeve të tyre.

 “Kjo ishte pjesë e agjendës opozitare kundër qeverisë së Edi Ramës. Marrëveshja nuk ka të bëj me atë që ju doni ti jepni një drejtim tjetër. Që po thoni që ju mund të hyni në një listë. Ka të bëj me angazhimin e secilit nga ne.” –tha Kryemadhi.

Pse jo me një listë?

Maksimalizimi i rezultatit të zgjedhjeve është qëllimi kryesor, ku Shqiptarët mund të përfshihen sa më shumë. Ne mendojmë që në PD  dhe LSI ka shumë djem e vajza që mund të ishin në listë, por duke qenë në një listë mund të humbisni mundësinë. Ne po garojmë për t’iu dhënë një mundësi njerëzve që të ndihen si në shtëpinë e tyre. Kam frikë se kjo marrëveshja ia heq të drejtën Ramës që deri dje thoshte jam i pari.

Votat e PD dhe LSI do konsiderohen një numër?

Normal ky është një koalicion paszgjedhor. Ky koalicion ka të bëj me programet dhe prioritete e parive politike. Marrëdhënia e PD dhe LSI është zyrtare dhe transparente, por marrëdhënia e ekipit të drejtuar nga Basha dhe ekipit të drejtuat nga Kryemadhi treguan shumë saktë që në 2011 ishim fitues.

Ky koalicion vlen dhe për qeverisjen?

Sigurisht, ka dhe një harmonizim të programeve tona. Për taksën e shesht e kemi të qartë, ne jemi për 9%, por do ti shtojmë dhe 5% e ribursimit të shpenzimeve.

Pas