Rajoni

Mali i Zi ka më shumë të shëruar sesa të infektuar me koronavirus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:26 - 28/04/20 |
Opi Nion

Instituti i Shëndetit Publik në Mal të Zi njoftoi sot se edhe nëntë persona, të diagnostikuar më herët me koronavirus, janë shëruar.

Me këtë shifër, numri i të shëruarve në këtë vend shkon në 199, ndërsa të infektuar janë edhe 115 pacientë.

“Me kënaqësi mund të them se në Mal të Zi ka më shumë të shëruar sesa të infektuar me COVID-19 [sëmundjen që e shkakton koronavirusi]”, tha Senad Begoviq, ndihmës i drejtorit të Institutit malazez të Shëndetit Publik.

Në Qendrën Klinike të Malit të Zi aktualisht janë të shtruar tetë pacientë. Prej tyre, pesë janë në Klinikën Infektive dhe janë në gjendje të qendrueshme, një pacientë tashmë ka dalë negativ në testin për koronavirus, ndërsa dy pacientë janë të vendosur në respiratorë. Në Mal të Zi kanë humbur jetën shtatë pacientë me koronavirus.

Pas