Bota

Lukashenko: Ukraina ka lëshuar raketa në territorin e Bjellorusisë, s’duam luftëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:04 - 02/07/22 |
Opi Nion

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko është shprehur se Ukraina u përpoq të sulmonte objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më parë.

Lukashenko, aleati kryesor i Vladimir Putinit të Rusisë, tha se të gjitha raketat ishin kapur, shkroi agjencia shtetërore e lajmeve Belta.

Ai tha se vendi i tij nuk dëshiron luftë me Ukrainën.

Udhëheqësi bjellorus nuk dha prova për pretendimet e tij.

Bjellorusia është aleat i ngushtë i Rusisë dhe e lejoi Moskën të përdorte territorin e saj për të dërguar trupa në Ukrainë më 24 shkurt.

Pas