Sport

Luiza Gega vendos rekord kombëtar, triumfon në garën e 5 mijë metrave


               Publikuar në : 12:57 - 12/08/19 |
el ida

Luiza Gega regjistroi një tjetër sukses në kampionatin ekipor Europian të Atletikës që po zhvillohet në Shkup. Atletja shqiptare fitoi garën e 5 mijë metrave, duke vendosur dhe rekord kombëtar.

Luiza Gega ndali kronometrin në kohën 15 minuta, 36 sekonda e 62 të qindtat, duke lënë pas rumunen Fisikoviçi dhe serben Jevtiç.

Gega ka arritur të kapë në këtë turne, normën për Lojërat Oliompike të Tokios që do të zhvillohen verën e ardhshme në Japoni. Ajo do të jetë për herë të dytë si atlete e kualifikuar me normë olimpike, një arritje që vlerëson përpjekjet e saj në të gjithë sezonin./Opinion.al

Pas