Bota

Lufta/ SHBA transferon më shumë se 1400 sisteme kundërajrore në UkrainëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:51 - 19/06/22 |
Opi Nion

SHBA ka transferuar më shumë se 1,400 sisteme anti-ajrore Stinger dhe 6,500 sisteme Javelin në Kiev. Lajmi është dhënë nga deputetja ukrainase Kira Rudik.

Lista përfshin gjithashtu helikopterët Mi-17, sistemet Harpoon dhe dronët.

Kjo lëvizje vjen pasi Shtëpia e Bardhë njoftoi këtë javë se do të sigurojë një ndihmë ushtarake shtesë prej 1 miliard dollarësh për Ukrainën në mes të luftës së saj me Rusinë.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha në një deklaratë: “Unë e informova Presidentin Zelensky se Shtetet e Bashkuara po ofrojnë 1 miliard dollarë të tjera ndihmë për sigurinë për Ukrainën, duke përfshirë artileri shtesë dhe armë të mbrojtjes bregdetare, si dhe municione për artilerinë dhe sistemet e avancuara raketore që Ukrainasit duhet të mbështesin operacionet e tyre mbrojtëse në Donbas”.

 

Pas