Kryesore

LSI kërkesë SPAK dhe KLSH: Nisni hetimet mbi shpërdorimet në Kaskadën e Drinit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:54 - 02/11/21 |
Opi Nion

LSI u ka kërkuar SPAK, Prokurorisë së Tiranës dhe Kontrollit të Lartë të Shtetit që të nisin verifikimet dhe hetimet mbi shpërdorimet e bëra në Kaskadën e Drinit në prodhimin shkëmbimin dhe blerjen e energjisë elektrike me dëm ekonomik.

Kërkesa e dorëzuar nga dy deputetët e LSI, Petrit Vasili dhe Erisa Xhixho, thuhet se janë kryer veprat penale të ‘Shpërdorimit të Detyrës’, ‘Korrupsionit Pasiv dhe Aktiv të personave që ushtrojnë funksione publike’, ‘Vjedhje e Pasurisë së Shtetit duke Shpërdoruar Detyrën e Kryer në Bashkëpunim’, ‘Falsifikim i Dokumenteve’, ‘Ushtrim i Ndikimit të Paligjshëm ndaj Personave që Ushtrojnë Funksione Publike’./ Opinion.al

’.

 

 

Pas