-Jetë dhe Stil

Londër: Shmangni këto gjëra në kryeqytetin britanik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:29 - 19/11/15 |
root

Me rreth 17 milionë vizitorë në vit, kryeqendra e Britanisë së Madhe është dhe destinacioni më i preferuar në mbarë botën. Mirëpo janë disa rregulla, të cilave turistët duhen t’i përmbahen patjetër gjatë qëndrimit të tyre atje.

Mos e ofendoni Madhërinë e Saj

Kush do të bëjë shaka me një britanik qysh në fillim të udhëtimit të tij, duhej të bëjë kujdes që të mos e cenojë apo vërë në dyshim legjitimitetin e familjes mbretërore, e të harrojë kështu kritikat, e lëre pastaj cilësimet ofenduese ndaj Madhërisë së Saj, Mbretëreshës. Kjo, pasi anglezët i duan mbretërorët e tyre dhe e kanë seriozisht.

Të shtyheni në radhë

S’ka rëndësi nëse je në radhë për të blerë bileta teatri, po hipën në autobus apo para një kase në supermarket: Asnjëherë, asnjëherë (!) nuk duhej të shtyni e të mos respektoni radhën. Anglezët janë një popull shumë i mirësjellshëm – edhe në vetë Londrën kozmopolitane e të trazuar. Respekti reciprok është atje Alfa dhe Zeta. Dhe ai nuk shprehet vetëm duke thënë “Thank you!”, “Please!” apo “Sorry!”, por edhe duke qëndruar me durim në fund të një radhe të gjatë, derisa t’ju vijë radha.

Të mbërrish me vonesë

Si shumë ofenduese dhe të pasjellshme e shohin britanikët edhe kur ti nuk je korrekt me takimet dhe kohën e caktuar për to. Kësisoj, këshillohet që më mirë të mbërrini pesë minuta më parë sesa më vonë në vendtakim me një londinez.

Dy gishtat, kurrsesi lart

Ata që preferojnë gjestikulacionet sidoqoftë duhet të bëjnë kujdes me një shenjë që në vende të tjera të botës është e zakonshme: ajo me dy gishtat lart në formën e V­-së që do të thotë “Victory”­fitore. Shenja e përftuar nga nxjerra në pah e dy gishtave në këtë vend është një ofendim edhe më i keq sesa ai kur nxjerr gishtin e mesit.

Mos harroni çadrën dhe syzet e diellit

Edhe pse Londra, përkundër perceptimit publik ndërkombëtar, nuk është qyteti me mesataren më të lartë të reshjeve në vit, ajo është vërtet e famshme për të gjithë për sasinë e madhe të shiut që e lag. Dhe një mjet që s’duhet harruar kurrsesi është çadra, ose “ombrella” e famshme. E po ju japim edhe një porosi tjetër, të cilën nuk e gjeni në çdo manual: mos harroni gjithashtu as syzet e diellit.

Në pub prisni me durim t’ju shërbejnë

Edhe pse përgatitja e vaktit të mëngjesit anglez shkakton keqkuptime e kontestime: pa bathë të pjekura, salsiçe, proshuta të tymosura dhe domate, kjo punë nuk shkon. Në tavolinë, duke pritur të shërbehesh, mund të shkojë paksa gjatë: në pabe porositet direkt në banak, e me paratë në kesh  dhe madje me parapagim.

Mos harroni “Tea Time”

Edhe pse kjo mund të mos ishte me pasoja për qëndrimin tuaj në Londër: kush nuk ka shijuar një “Afternoon Tea” (çaj të pasdites) duke marrë rrugën e kthimit për në atdhe, i ka hequr vetes me të drejtë njërën ndër kënaqësitë apo përjetimet që të bëjnë vërtet të ndihesh “very british”. E veç saj, të mos provosh pak kulaç me krem të mpiksur dhe marmelatë luleshtrydhesh, meqë ra fjala, do të kish qenë vërtet një gabim fatal. Mirëpo ka dhe më keq, apo jo? Dhe një gjë: mos u bëni merak gjithsesi, nëse anglishtja juaj shqiptohet me theksin e vendit nga vini. Tek e fundit, nuk jeni i vetmi – dhe deri diku, edhe vetë anglezëve kjo gjë ju duket “very nice”.(shqip)

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas