Bota

Ligjvënësi rus u kërkon institucioneve shtetërore të ndalojnë përdorimin e WhatsAppBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:53 - 19/10/22 |
Opi Nion

Një ligjvënës rus u ka kërkuar institucioneve shtetërore të ndalojnë përdorimin e aplikacionit WhatsApp, ndërsa Rusia po përpiqet të largohet nga teknologjia perëndimore.

Kompania e WhatsApp Meta u shpall fajtor për “veprimtari ekstremiste” në Rusi në mars dhe më vonë iu shtua listës së “terroristëve dhe ekstremistëve” të agjencisë së monitorimit financiar Rosfinmonitoring.

Rusia bllokoi Facebook-un dhe Instagramin e Metës në mars, duke kundërshtuar kufizimet në mediat ruse.

I përdorur gjerësisht në mesin e rusëve, WhatsApp ka mbetur gjithmonë i disponueshëm, por Anton Gorelkin, nënkryetari i komisionit të parlamentit rus për politikën e informacionit, tha sot se ai personalisht do ta fshinte aplikacionin dhe rekomandoi një ndalim më të gjerë.

“Unë mendoj se është e nevojshme të vendoset një ndalim i plotë i përdorimit të WhatsApp për qëllime zyrtare nga punonjësit e shtetit dhe komunës ruse. Nëse është një alternativë ruse apo nga Dubai nuk ka rëndësi ,gjëja kryesore është se ajo nuk i përket një kompanie që merr pjesë hapur në luftën e informacionit kundër vendit tonë dhe është përfshirë në listën e organizatave terroriste dhe ekstremiste” , shkroi Gorelkin në Telegram./Opinion.al

 

 

Pas