-Kulturë

Leman Ypi-Leskoviku, gruaja e parë shqiptare që punoi në administratë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:57 - 10/12/20 |
Semiljana Azizi

Leman Ypi-Leskoviku është gruaja e parë që punoi në administratën shqiptare.

Sipas të dhënave historike, Leman Ypi-Leskoviku lindi në Turqi por ishte me origjinë nga Leskoviku i Kolonjës. Ajo është shkolluar në Liceun Francez të Selanikut dhe është diplomuar me medalje ari.

E shoqja e Asllan Ypit, në vitet 1935- 1936 ka punuar si sekretare e kryeministrit Mehdi Frashëri.

Daktilografiste e stenografiste shumë e mirë, Leman Leskoviku fliste disa gjuhë të huaja.

Ndërkohë,  bëhet me dije se fotoja është një ndër të vetmet që iu mor nga shtëpia ku ajo banonte, në kohën kur i shoqi, Asllan Ypi, iu arrestua./Opinion.al

Pas