-Kulturë

Le Rappel (1903) / Historia e 1750 flamujve shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:22 - 10/08/19 |
Al Do

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Le Rappel” ka botuar, të enjten e 25 dhjetorit 1903, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me prodhimin dhe përdorimin asokohe të 1750 flamujve shqiptarë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Flamuri shqiptar

(Nga korrespondenti ynë i veçantë)

 Athinë, 23 dhjetor.

 Flamuri shqiptar, që do të valvitet në kryengritjen e ardhshme të përgjithshme në Shqipëri, është gati.

 Është një rikonstitucion i flamurit të shefit të famshëm Skënderbe. Në një sfond të kuq, ai ka imazhin e një shqiponje të zezë që fluturon mbi një gjarpër të gjelbër.

 Si simbol i bashkimit të të gjitha fiseve, pa asnjë dallim, është vendosur në bosht një kryq dhe një hënë.

 1,750 flamuj janë shpërndarë në mesin e korit të vullnetarëve.

 Një komitet ekzekutiv u formua prej pesë anëtarësh me misionin e drejtimit të operacioneve të kryengritësve shqiptarëve.

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania:  https://www.darsiani.com/la-gazette/le-rappel-1903-historia-e-1750-flamujve-shqiptare-me-sfond-te-kuq-ku-shqiponja-e-zeze-fluturon-mbi-gjarprin-e-gjelber/

 

Pas