Aktualitet

Kuvend/Shehu:Sallatë ruse me vaksinat,Manastirliu:Të gjitha të aprovuara nga OBSH


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:00 - 04/11/21 |
Opi Nion

Në seancën e sotme plenare deputeti i PD-së, Tritan Shehu, foli për situatën e pandemisë në  Shqipëri.

Ai tha se në vendin tonë nuk duhet të përdoren më vaksinat ruse dhe kineze pasi janë të pasigurta dhe të pacertifikuara nga EMA.

Më tej ai e cilësoi vaksinimin si sallatë ruse, duke theksuar se ne këto kushte po humbim jetë njerëzish.

‘Fatkeqësisht vendi ynë që nga 2020 nuk pati asnjëherë strategji reale, transparente përballe epidemisë. Nuk shoh dhe nuk kemi asnjë strategjitë qartë dhe objektiva të përcaktuara për vaksinimin e popullsisë. Sot po e mbushni vendin me vaksina kinezë të pacertifikuara nga EMA dhe të pasigurta. Ju bëni demagogji. Shqiptarët meritojnë të vaksinohen me ata që bën edhe BE, jo vaksina të pacertifikuara. Ne përdorim vaksinën kineze të pacertifikuar që nuk përdoret nga BE. Ne jemi të amulli të plotë duke bërë një sallatë ruse me vaksinat. Në këto kushte po humbim jetë njerëzish dhe rrezikojmë të përkeqësohemi”, tha Shehu.

Ndërkohë, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka replikuar me të dhe ka thënë se vaksinat që përdoren në Shqipëri janë të gjitha të çertifikuara nga autoritet përkatëse. Po ashtu, ministrja tha se deri në mesin e vitit 2022, parashikojnë që të vaksinohen 70% e popullatës.

“Deri në mesin e 2022 parashikojmë të vaksinohen mbi 70% e popullatës. Edhe pse me keqardhje kam vënë re tendenca për të keqinformuar, dua ta theksoj fort një të vërtetë, e cila duke qënë e bazuar tek shkenca, tek ekspertet më të mirë, ndërkombetare dhe shqiptare, nuk mundet të jetë e shtrëmberueshme nga askush, as edhe në këtë sallë: Të gjitha vaksinat që janë përdorur dhe përdoren në Shqipëri, janë të miratuara nga OBSH dhe nga agjenci të rëndësishme të Barnave. Të gjitha! Pfizer Biontech është aprovuar në 101 vende të botës, dhe është parakualifikuar nga OBSH; AstraZeneca është aprovuar në 124 vende të botës, dhe është e parakualifikuar nga OBSH;  Covishield (AstraZeneca) është e aprovuar në 41 vende të botës, përfshi dhe Kanadanë, dhe është e parakualifikuar nga OBSH; Coronavac e Sinovac është e aprovuar në 41 vende të botës, përfshi Kinën, Turqinë, Gjerogjinë, Maqedoninë e Veriut etj dhe është e parakualifikuar nga OBSH; Sputnik V – e aprovuar nga 72 vende të botës, përfshirë Hungarinë, Sllovakinë, Serbinë, Malin e zi, Maqedoni e Veriut’, theksoi Manastirliu.

Në Shqipëri kanë mbërritur deri tani më shumë së 2 milion e 490 mijë vaksina kanë mberritur në Shqiperi dhe janë kryer më shumë se 1 milion 900 mijë vaksinime.

Pas