Bota

Kush është ish-presidenti ukrainas që Rusia dëshiron ta rikthejë në pushtet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:38 - 02/03/22 |
Opi Nion

Rusia dëshiron të rikthej në pushtet ish-presidentin e Ukrainës, Viktor Yanukovych, i cili u arratis pasi u rrëzua nga detyra në 2014.

Mediat raportojnë se Janukoviç ndodhet aktualisht në Minsk dhe thuhet se Kremlini aktualisht po e përgatit atë për një operacion special.

Kremlini mund të jetë duke përgatitur një operacion mediatik për ta risjellë Yanukovych sërish në Ukrainë. Në janar, inteligjenca perëndimore pohoi se Moska ka në plan vendosjen e një regjimi kukull në Kiev.

Yanukovych ka shërbyer si presidenti i katërt i Ukrainës nga viti 2010 deri në rrëzimin e tij nga pushtetit pasi refuzoi të nënshkruante marrëveshjen e Asosacionit të Ukrainës me Bashkimin Europian. Më parë ai ka enë edhe kryeministër i Ukrainës, në periudhën 2002-2005 dhe 2006-2007./Opinion.al

Pas