Te Fundit

Kush është fajtor në Shqipëri?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 01:04 - 07/11/15 |
b.f

Nga Blendi Fevziu
Kush po e shkatërron Shqipërine, po pyesja veten dje, ndërsa ndiqja Parlamentin, ku debati ulej e ngrihej herë si vullkan e herë si tërmet.
Drogë, korrupsion, krime, trafiqe. Ministra të akuzuar për afera, cereku i të cilave do mjaftonte për ti mbyllur disa dekada pas hekurave të burgut; ish ministra qe përfliten nga vjedhja tek vrasja. Të rënda po ashtu.

Tërmeti i akuzave bëhet edhe më bucitës nga toni që ngrihet. Nga burra te veshur me kostume që s’e kanë gje ti thonë fjalen e fundit njeri tjetrit. Ne tërmetin e të enjtes. Një tërmet qe duket se do te shkaktojë cunam. Cunam që do t’i fshijë prej andej të gjithe. Por në fakt nuk fshin asnjë. As akuzat e tyre. Rishfaqen sërish të enjten duke bubullitur. Me po ato akuza. Akuza që janë përsëritur në ekranet e Tv gjatë javes.

Shumica e akuzave janë po ato. Shumica të kthyera para e prapa prej vitesh. Por thuajse asnjëherë të sqaruara deri ne fund. Akuza që i bëjnë pis të gjithë dhe i barazojnë në këtë batak të pakrahasueshëm me asnjë vend tjetër te rajonit. Se të botës jo e jo. Në fakt mossqarimi i tyre i shërben pikërisht politikës. Për te trazuar në kazanin e madh dhe të pista të tyre të vërtetat dhe gënjeshtrat. Për ta bërë edhe më të theksuar aksiomën: po the 99 të verteta dhe një gënjeshtër, ke thënë në fakt 100 gënjeshtra. Ndaj askush nuk sqaron asgjë. Por shfaqet të enjten e rradhës ne Parlament. Ridëgjojeni të enjten.

Akuzohej Berisha për korrupsion e deri vrasje. Berisha nuk ështe më në pushtet. O t’ja faktojne ose mos ti përmendin më. Rasti tragjik i Remzi Hoxhës qe u hap dje ka 20 vjet. PS ka qenë 2 here në pushtet. Ka pasur Prokuror të zgjedhur prej saj. O duhej ta njihte fajtor o t’i thoshte që s’ka faj.

Akuzohet Tahiri nga oficeri i policisë Zagani. Tahiri kanshkuar vetë në Prokurori. Prokuroria të shprehet qëndrojnë apo jo. Sepse njëri nga të dy është fajtor. Akuzuesi ose i akuzuari. Të dy bashkë nuk mund te qëndrojnë paqësisht në këtë shoqëri.

Akuzohet Ilir Beqja për tendera dhe afera. Ose ai është fajtor dhe merr ndëshkimin ose nëse akuzat nuk kanë bazë askush s’ka të drejte t’ja përmendi.

Janë me dhjetra akuza të tjera që ndotin cdo dite shoqërinë dhe që askush nuk di t’ju japë përgjigje. Dhe kjo bëhet akoma më e rëndë kur në këtë vend ku perceptimi për korrupsionin është me i lartë se kudo nuk ka asnjë politikan të rëndësishëm te dënuar për korrupsion. Asnjë të vetëm. Rasti DIA është më ulëritësi. Avokatët e huaj te qeverise shqiptare deklarojnë se është nje rast korrupsioni i pastër dhe i madh; deklarojnë se dinë ku janë transferuar paratë dhe kush janë përfituesit e tyre. Por deri më sot asnjë njeri nuk është marrë në pyetje. E jo me të dënohet.

Ndaj Shqipëria vijon të tronditet nga tërmeti i së enjtes. Me akuza e kunder akuza. Dhe të mbetet në po atë batak, ku te gjithë bërtasin kapeni hajdutin dhe ku askush në fakt nuk do të thotë kush është hajduti i vërtetë.

Nëse Shqipëria do të dale nga ky batak, drejtësia duhet t’i japë një përgjigje pyejtes: a jane ta vërteta gjithë këto akuza? Kush ka vjedhur dhe vjedh në këtë vend? Dhe kush do përgjigjet para ligjit për shkeljen e tij? Përderisa këto pyetje nuk marrin përgjigje, prisni të enjten të shihni teatrin e rradhës.
Blendi Fevziu

KOMENTO (21)

Shkruaj nje koment

 1. TI DHE BANDA MAFIOZE E MEDIAVE SOT NE SHQIPERI TE KRIJUARA NGA DHJETORI-1990, SI DHE TRIOJA KRIMINALE E SHQIPERISE POST 1990_ES: SALI BERISHA+FATOS NANO+ILIR META. SHIKONI SE KUSH JANE PRONARE MEDIASH SOT, TV+GAZETA+WEBSITE, KU 99% E TYRE I SHERBEJNE VETEM PUSHTETIT DHE OPOZICIONIT TE TRESHES PERVERSE QE ESHTE PJELLE E PPSH DHE E SIGURIMIT TE SHTETIT. E MONITORUAR EDHE NGA ORGANIZMA TE HUAJ PRESTIGJOZ MEDIA SHQIPTARE E LLOJIT: FRANGAJ+FEVZIU+NDROQI+RAKIPI+BUSHATI+LELA+ SHKULLAKU+CILI+ZHEJI+CUPI+BALLIU+HYSENBELLIU+PEKA+BEJTJA+LESI+RAKIPLLARI+DERVISHI+++, QE TASHME GJITHE OPINIONI PUBLIK SHQIPTAR SI NE SHQIPERI EDHE JASHTE SHQIPERISE I NJEH MJAFTE MIRE SE CFARE LIDHJESH KANE ME RREGJIMIN E PARA 1991 DHE ME TRION KRIMINALE BERISHA+NANO+META. GJITHASHTU 99% E KETYRE EMRAVE JANE TE KAPUR NGA SIGURIMI I SHTETIT QE PARA DHJETORIT-1990, E PER KETA KA MJAFTE MATERIALE QE I GENJEN MENDJA SE JANE ZHDUKUR NGA GAZIDEDE E BERISHA NE 1992-1997.

 2. I dashur Blendi,

  Fajtor ne Shqiperi dhe ne krejt universin eshte ai qe ka bere faj!!!
  Ke duam ne qe te jete fajtor, kjo eshte pune preference apo kimizmi sic thote DOKTORI!!

  Tani, menyre se si e ke bere pyetjen dhe analizen mbi seancat e se Enjtes se Zeze te parlamentit tone, te shpie detyrimisht ne perfundimin se 1. Te gjithe jane te fajshem, ose 2. Te gjithe jane te pafajshem!!!

  Sidoqofte, ka nje kandar vleresues, qe eshte ai i Drejtesise, por qe ne nuk e besojme, sepse po e ndjejme mungesen e tij ne kulm historik! (O Zot, sa anakronik eshte Kryeprokurori Dhalla, qe ne kete kohe te Wikileaks, Snowdengates, biles Vaticanleaks, te jete kaq pak heroik, apo sic thote Jozefina :kaq pa bosht!!!)

  Por ka edhe nje kandar popullor (theksoj KANDAR, jo percepsion), qe ti rreshton te gjitha akuzat ne nje tabula rasa, dhe insiston, konsiston dhe pret pergjigje per cdo akuze: qendron apo bie !!! Kete kandar e mban shoqeria civile, por e ben publike perditshmerisht apo kronikisht, me insistence dhe konsistence, vetem media apo MEDIA!!!

  Per hir te se vertetes, te gjithe e kemi kuptuar se media “e pavaruar”, ne fakt ben loje me kete “Te Enjte Te Zeze”, per shkak se “hajde merre vesh se kush e ka fajin”, “te gjithe njesoj jane”, “nuk ka per tu bo najhere ky ven” etj etj etj???!!!

 3. Kurse unë mendoj se fajin n ktë vend e ka n radh t parë raca e ktij populli pastaj regjimi trajtimi dhe edukimi i ksaj race prej viteve 30-40 e der tani

 4. zotri blendi kush eshte fajtor normale se fajtr jan plitikat e zhvillit te cilat gjat ter mandatit kater vjecar akuzhen qeverit e me parshme po kurr nuk del ne pah se shka kan be te keqe per vec se borxhet te cilet ja kan trashigu qeveris se re dhe kshtu prap e prap e njejta . Mendimi im eshte se izolimi i diktatures dhe emigrimi i qytetarve neper eurp dhe eurpa ne pamndsi per te kultivu prdukte jo te lejushme e kan gjet shqiprin dhe njerzit e pushtetit te lidhur me kontraband . duhet kemi parasysh deklarimet e berishes cdo dit se shteti i lidhur me krime shum njerz humben jeten njerz me vler prokurr plic bankie cdo te thot kjo .Ne fillim me ardhjen rilidesve ne pushtet mendoja se o sod o kurr do te filloj dika e re dhe qeverin berisha do ta fusin ne burg ,po cndodhi keq e me keq ,kjo qeveri di vec te akuzoj dhe nuk ka vizion te ri . per mu jo qe ka be dicka te madhe qevirija berisha po spaku eshte me e paster per 20 vite se te gjitha qeverit te tjera

 5. Mendoj se fajtor per Shqiperine eshte politika dhe kryesore Partia demokratike me Saliun ne krye.Pse them keshtu.Nuk jam fare per te tille demokraci sepse deri tani jo vetem nuk ka demokraci por eshte me ke q se ne kohen e Enverit.Enveri shkateroi cdo familje duke vrare dhe duke internuar ndersa sot ska pse te te denoje shteti sepse te gjithe jane me pushke ne bres.P.D erdhi ne pushtet jo me njerez serioze dhe te pa perlyer me komunizmin por erdhi me njerez te sigurimit qe do mbanin saline ne pushtet per shume vjet dhe do zhduknin dokumentat e diktatures per veheten e tyre.Saliu erdhi ne pushtet dhe hoqi te gjithe komunistet nga puna duke i lene rrugeve dhe vuri sigurimsat ne karike dhe me von ndodhi ajo qe ndodhi ne 1996 kur dolen te gjithe rrugeve me kalloshnikove dhe humben parate e tyre.Erdhi Nano dhe hoqi gjithe ata te sales dhe vuru ne pune ata qe e votuan dhe sot vazhdon po kjo histrori ver e hiq.Shiko L.SI-ne tani qe mban pushtetin ne te dy krahet tere po kalojne andej per karike dhe ska bure nene qe e heq nga pushteti.Ministera me Saline ministera sot.Nuk eshte turp zoti Blendi?Populli duhet te kuptoje pak politike dhe L.S;I duhet ta nxjere jashte loje per gjithe ato qe degjojme cdo dite.Prandaj per mua fajtore eshte politika me ne krye bossat e parave te cilet si do qe te votohet jane ne parlament apo gjetke me karike.Akoma me keq pergjegjse eshte drejtesia e cila ka 25 vjet qe hiqet zvare e cila me gjithse degjon akuza te forta nga goja e Saliu ap e Bashes apo e te tjereve apo e Rames me shoke drejtesia nuk e di cfare pret qe nuk i theret te japin shpjegime.Do ulen ne fronke keta kapedane apo jo dhe kur?Kkemi 25 vjet dhe degjojme peralla ne parlament vetem duke share njeri tjetrin me akuza idiote dhe asgje per fatin e Shqiperise dhe shqipetareve.Cfare kujtojne keta se ne jemi idiote dhe nuk kuptojme se cduan te bejne?Te gjithe kane hapur faqe ne facebook dhe na tregojne barcaleta.Pse politika atje do behet ku me shume shkruhen budalleqe se te verteta.Ppse nuk flitet me njerzit po hedhin shenime ne facebook?Nuk e di zoti Blendi por tema qe ngre eshte per tu bere objekt ne emisionin tend derisa te mesohen te flasin per kombin dhe jo vehten e yre.Kemi 25 vjet dhe te njejtat fytyra kudo.Te them te drejten na mezitem dhe kam neveri ku i shikoj dhe kur flasin brockulla .Jo si njerez qe kane mbi shpatylla halet e kombit po flasin si analfabete.Erdhi Rama ne pushtet dhe ne fushate na i beri fushe me lule dhe tani situata eshte me kq se me pare.I pari Ssaliu i linte pa paguar asgje per vota ky po shemb cdo gje ne emer te krijimit te shtet dhe nuk po con asnje para drejtesise.Pse nuk i con?Sepse ka frike ose ska fakte te besueshme ose ska besim ne drejtesia.

 6. Dhe nje gje Po nuk ke qene me Sigurimin e atehershem osé bashkpuntor nuk ke perfitime nga politika!Pse nuk Hapen dosjet?

 7. Zoti Blendi ketu futet ne burg varfanjaku qe nuk ka kuponin qe ska parà te paguaj faturen e energjise elektrike!Ata qe jane ne parlament dhe ne qeveri jane Latifondiste dhe si prek askush!Kur ne politike dhe drejtesi kemi njerez te kompromentuar keshtu do te vazhdoj!Shiko pak rastin e Rumanise cpo ndodh,ata jane per tu nderuar dhe respektuar!

 8. péreshndetje zoti Fevzi, jamé pércellésé gati i regullt i emisioneve tuaja, dhe kamé nji admirim pér punén tuaj, qé po’boni, faléméngerit, na’jepné, shpresé dhe naboné krenaré ti, dhe i Madhi dhe ipa’zavensushmi Berisha, poré fajiné e’ka, Berisha dhe partija Demokratike dhe Balli i komébit, né shqipéri dhe jashét saj, se figuraté e komunizmi dhe sigurimin e shtetit, i lané té Liré , te élozin si doné ato, partija Socialiséte ashét parti e shqeve té Beogradit dhe Rusisé, duhejin Varje, pastrim,,,

 9. Po cfar faj ka popull more per njerin do votojn ata fajin e ka drejtsia me prokuror e gjykats ti maresh ti djegesh me beszin qe perdoren kryeministrat e ministrat….. NJI SYGJERIM KISHA PER TY FEVZI be nji emisjon per gjykatsit dhe prokuroret me te rendesishem ku te publikosh fytyrat e tyre qe me at raste ti njofi populli kush jan kur te na bjeri rasti ruges me I pare ti PESHTYM ti degjenerojm sorry per fjalorin po keta e shkatruan kete vend(mendimi im)

 10. Gjithe keto Akuza koruptive siqerishte skisha degjuar ndo nji here po paskanqen te temershem more opo ku do I cojn gjithe ato para ne vare do I marin? Si nuk doli nji I sakt nga keta qeveritar te pa cipe ca po prodhen kjo shqipri o zot. PO NUK U BEN DISA POLITIKAN SHEBULL (BURG) SHQIPRIA NUK ECEN PERPARA

 11. Une mendoje se me fajtoret jan populli, qe duron dhe nuk ngrihet ne protest gjithepopullore dhe ti largoj te gjithe garden e vjeter. Dhe shqiperia te filloje nga e para dhe te jen njerz te rinje pa vepra kriminale dhe afera korruptive. Se nese vazhdone keshtu edhe nja 100 vite tjera shqiperia nuk do jet shtet i mirfillt.

 12. Tiiii,Frangaj and co…Mos harro ke dale ne krah te vrasesve me 21 janar,ke fsheh Gerdecin…eshe kto sot kane nje mal me gjynahe.Nuk te duhet gja pasunija kur nuk je njeri…Kulture mund te kesh,por edhe dreqi ka mend boll por nuk i duhet gja kuurkujt

 13. me vjen siqerisht keq kerkon fajtorin. UNE MENOJ FAJTORE JANE TEGJITHE SHIPTARET QE NE U JAPIN VOTAT TE SALIU E DERI TE KRYE FASHISTI INJORANT EDI MILLOSHVE

 14. ti je nje nder shkaterruesit. Per dy leke e vodhet e denigruar e manipuluat e tani kerkoni koka turku. Une mendoj se nje diktature nje vjecare sdo ishte keq. Jo si e Enverit qe e zgjaste me gjyqe populli etj por e tipit hitler a pinocet.

 15. Kush po e shkaterron Shqiperine? – Shqiptaret !
  Te Gjithe! Edhe ti Fevzi! Guret e genjeshters qe po vendosim te gjithe, po na zene brenda. Ler nje Legacy Fevzi per te gjithe gazetaret!Bashkojini te gjithe Shqiptaret rreth te vertetes !

 16. Je i lutur te besh ( mundesisht ) sa me shum emisione ku debatues mos te jen te zakonshmit opionista qe tashme e kryejne misionin opium me mir se Gorbaqovi me katoviciant, por ministra xball perfaqsueve te zgjedhur rastesisht nga shoqeria shqiptare, flm !

 17. Sikur ti besh keto pyetje krye prokurorit o Blendi.
  Si ka mundesi po shkaterrohesh shqiperia perdite edhe nga politikanet edhe asnje njeri Nuk eshte denuar.
  Populli i thjesht per nje gje me te vogel e fusin ne burg me vite te tera.

  keto njerez qe Jane ne pushtet a kane Zemer aman.?!
  Si Nuk u ngopen njehere, a shikojne TV ka njerez qe Jane duke vuajtur per buken e gojes dhe ato vjedhin edhe vetem vjedhin per te rrit zerot ne rrogarit e tyre.
  Sinqerisht eshte per Te Te ardh shume keq.
  Shqipetaret perdite po ikin Sepse nuk ka me asnje shpres ne Shqiperi por askujt nuk i behet vone per Kete gje.
  Ishalla do dale Nje njeri qe vertete e don shqiperine edhe do beje dicka per ate vend Sepse keshtu shume shpejt do shkoj ne ate gjendje qe veshtire do behet me.

Pas