Kryesore

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Ja si përgjigjet VarhelyiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:57 - 19/07/22 |
Opi Nion

Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Edi Rama, komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi është pyetur nga gazetarët se kur do të anëtarësohet përfundimisht Shqipëria në BE?

Varhelyi tha se kjo gjë varet edhe nga puna e Shqipërisë. Sa më shpejt që Shqipëria të plotësojë kriteret, aq më shpejt do të bëhet edhe anëtarësimi.

Parashikimi kohor është në njëfarë mënyre përtypja e zakonshme e gazetarisë, nuk dua të fyej dikë, por ka një pyetje që mendoj dhe ka kuptim. Kjo pyetje është sa herë që Shqipëria do të jetë ose është gati dhe sa herë që shohim që mund të ecim më shpejt, ne do të lëvizim më shpejt. Komisioni do të bëjë propozimet sa më shpejt të jetë e mundur që kjo të ndodh, sa më shpejt që të mundemi”,-tha Varhelyi./Opinion.al

Pas