Aktualitet

Kur dhe si do të bëhet? Manastirliu sqaron deklaratën për “Green Pass”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:20 - 08/11/21 |
Opi Nion

Pak ditë më parë, nga Kuvendi i Shqipërisë, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, deklaroi se edhe për qytetarët shqiptarë do të bëhet detyrim pasaporta e vaksinimit për tu futur në lokale dhe strukturat e tjera të shërbimit.

Ndërsa sot, në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave, ajo ka sqaruar se si do të ndiqet modeli i vendeve evropiane, të cilët e kanë bërë kusht “Green Pass” për qytetarët e tyre.

Ka qenë deputeti i Partisë Demokratike, Edmond Spaho ai që e pyeti Manastirliun se kur dhe si do të bëhet kjo?

Ne po e shohim që Europa është epiqendër e virusit dhe rritja e rasteve ka çuar edhe vende si Austria të që përfshijnë “Green Pass” në masat për reduktimin e përhapjes së Covid-19. Ne jemi duke e vlerësuar, është një opsion, por duhet të kemi të gjithë garancitë e zbatueshmërisë së tij, nuk ka asnjë vend që të ketë një polic për çdo qytetar për  zbatimin e masave, por këtu ka të bëjë shumë aspekti i përgjithshëm i ndërgjegjësimit për vaksinimin”-tha ajo.

Pas