Bota

Kundër masave anti-COVID, të dënuarit i vënë flakën qelive


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:14 - 06/02/21 |
Opi Nion

Mbi 100 të burgosur janë revoltuar në burgun e St. Louis të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke marrë dhe kontrollin e tij.

Ata i kanë vendosur zjarrin qelive dhe kanë hedhur objekte nga dritaret e katit të katërt të ndërtesës. Trazirat nisën në orët e para të mëngjesit në qendrën e korrektimit në St. Louis City dhe autoriteteve të zbatimit të ligjit iu deshën më shumë se 7 orë për të rivendosur rendin.

Një oficer mbeti i plagosur, ndërsa ekipet e zjarrfikësve punuan për të shuar zjarret që të burgosurit kishin filluar.

Një zyrtar i lartë i St.Louis pretendon se incidenti i dhunshëm mund të jetë nxitur nga kundërshtimet që të burgosurit kanë nga kufizimet e vendosura për shkak të pandemisë, të cilat u kanë ndaluar vizitat dhe ndërprerë seancat gjyqësore.

Pas