Aktualitet

Ksamil/ Manastirliu: Vaksinohuni, testimi i shpejtë dhe në qendrat verore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:45 - 07/08/21 |
Opi Nion

Këtë të shtunë ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka inspektuar nga afër Qendrën Shëndetësore verore Ksamil, me shërbim 24 orë, për t’i ardhur në ndihmë pushuesve për çdo emergjencë shëndetësore.

Ministrja tha se janë 29 qendra verore në të gjithë vendin që janë në shërbim të turstëve dhe të qytetarëve. Ndër të tjera ajo bën me dije se fokusi kryesor është vaksinimi i qytetarëve kundër COVID-19.

Janë 29 qendra shëndetësore verore që funksionojnë në të gjithë vendin. Vetëm në Sarandë janë tre qendra, në Borsh, Ksamil 1 dhe Ksamil 2 që ofrojnë shërbim për 24 orë, në shërbim të turistëve të huaj dhe vendas. Këto qendra shmangin flukset në spital. Në këto qendra shëndetësore kemi vendosur që pjesë të jetë edhe testimi për Covid 19 në të gjithë struktura tona të epidemiologjisë në mënyrë që të kapen sa më shpejt rastet. Ne vijojmë me programin e vaksinimit. Jemi në muajin gusht dhe vaksinimi + 18 vjeç do të jetë në fokus të punës sonë”, ka thënë Manastirliu./ Opinion.al

Pas