Kryesore

Kryediplomati gjerman, Maas mbërrin në Tiranë, takimi i parë me Bushatin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:41 - 19/09/18 |
b.f

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas mbërriti sot në Tiranë, për një vizitë zyrtare në kuadër të një turi ballkanik, të nisur në fillim të kësaj jave në itinerarin Bukuresht – Shkup- Tiranë – Athinë. Burime zyrtare nga Ministria e Jashtme e Gjermanise pohojnë se në krye të axhendës së vizitave në këto 4 vende është ”një Europë e Bashkuar”. Ministri Maas citohet nga Ministria e Jashtme Gjermane të ketë deklaruar para fillimit të këtij turi se “Europa nuk mund të ndahet në rajone gjeografike – për ne ka vetëm një Europë”.

I pyetur nga korrespondentja e DW në Tiranë,nëse zgjerimi i BE, perspektiva europiane e Shqipërisë dhe në përgjithësi e vendeve të Ballkanit Perëndimor, do të jetë tema qendrore e bisedimeve politike, Ministri Maas, tha: “Që vendet e Ballkanit Perëndimor e kanë merituar një perspektivë reale të anëtarësimit në Bashkimin Evropian, kjo për mua është e qartë. Është mbresëlënëse se sa entuziastë janë njerëzit e këtij rajoni për vlerat e unionit tonë.

Sakaq, Ministria jonë e Jashtme përmes një njoftimi bëri të ditur se në orën 09:30, ministri Ditmir Bushati nisi takimin me Ministrin Federal për Punët e Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas.

Në përfundim të takimit, ora 10:30, ministrat Bushati dhe Maas do të mbajnë një konferencë të përbashkët për shtyp.

Pas