Bota

Kriza në kufirin Poloni- Bjellorusi, Putin: Të gatshëm të ndihmojmë në zgjidhje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:13 - 14/11/21 |
Opi Nion

Rusia është e gatshme të ndihmojë në zgjidhjen e krizës në kufijtë e saj nga Bjellorusia deri në Poloni, ku emigrantët përpiqen të arrijnë në rajonin e BE-së, tha presidenti Vladimir Putin.

“Ne jemi të gatshëm të bëjmë gjithçka që është e mundur për të ndihmuar zgjidhjen e krizës nëse, sigurisht, ka diçka që varet nga ne,” citohet të ketë thënë Putin nga televizioni Rossiya 1.

Savvao, presidenti rus, kishte thënë se Rusia nuk kishte asnjë lidhje me krizën në kufirin e Bjellorusisë.

Ai fajësoi vendet perëndimore, përfshirë Bjellorusinë, për krizën e migracionit në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, duke përmendur luftërat në Irak dhe Afganistan.

Rusia është një aleat kyç i Bjellorusisë, të cilën Bashkimi Evropian e akuzon për provokimin e një “sulmi hibrid” në fluturimet që transportonin mijëra emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, dhe për t’i shtyrë në mënyrë të paligjshme në Poloni./Opinion.al

Pas