Te Fundit

Kriza e emigrantëve, protesta në BudapestBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:04 - 01/09/15 |
b.f

BUDAPEST-Qindra emigrantë kanë protestuar para një stacioni të madh hekurudhor në kryeqytetin hungarez pasi policia kishte rrethuar terminalin për të ndaluar emigrantët që ishin nisur drejt vendeve të BE-së. Turma e njerëzve thërriste “Gjermania” dhe tundnin biletat e trenit nëpër duar.

Mijera emigrantë arrijnë të kalojnë cdo ditë kufirin dhe të mbërrijnë për azil në vendet e BE-së. Sipas autoriteteve austriake, 3 650 emigrantë mbërritën në Vjenë nga Hungaria vetëm gjatë ditës së hënë.

Kaos në Hungari

proteste emigrant 2

 

Rreth 1000 emigrantë gjendeshin jashtë stacionit të trenit Keleti, në lindje të qytetit te Budapestit gjatë paradites së të martës. Për disa orë linja hekurudhore u paralizua. Por ajo së shpejti u rihap për udhëtarët vendas, ndërsa policia mbante turmën e emigrantëve në hyrjen kryesore të stacionit.

Numri i emigrantëve që hyjnë në Evropë ka arritur rekordin në muajin korrik, ku sic raporton BBC numërohen107.500 persona, pjesa më e madhe e të cilëve kanë shkuar në Gjermani.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas