Te Fundit

Informaliteti në biznes, Rama: Jemi në gjendje lufte


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:20 - 01/09/15 |
b.f

TIRANE– Kryeministri Rama është duke mbajtur një konferencë për mediat në ditën e parë të lancuar prej tij kundër informalitetit të bizneseve.

“Jemi në gjendje lufte me informalitetin.Nuk ka nevojë të shkrepni armët e nacionalizmit, mjafton të merrni kuponin tatimor.”- Kështu ka deklaruar kryeministri Rama gjatë konferencës së zhvilluar sot për startimin e operacionit kundër evazionit fiskal.

“Me taksat ne nuk bëjmë atë që thoshin komunistët, nuk i japim gjakun kapitalismit, blejmë civilizimin. Të paguash taksa është akti themelor i të qenurit patriot.

Nëse refuzoni të paguani taksa, refuzoni inercinë për të shkuar përpara duke dëmtuar të ardhmen tuaj e të fëmijëve tuaj.Ju që paguani taksa nuk mund t’ua falni më pa marrë kuponin tatimor. Nuk mund të lejoni më privatin të mos i japë shtetit atë që i takon. Nuk ka nevojë të shkrepni armët e nacionalizmit, mjafton të merrni kuponin tatimor. Nëse të gjithë e bëjmë këtë do të gjendemi në një hapësirë të re ekonomike. Ajo çfarë ju nxirrni nga xhepi duhet të rikthehet sërish në xhepin tuaj.”- theksoi Rama gjatë fjalës së tij. 

Tatimorët abuzues në burg 

“Kemi marrë masa për çdo inspektor që fsheh atë që shikon. Kemi gjetur Shqipërinë shesh për përshesh. Bëni si të doni, por drejtoria tatimeve ka një kod etik.Kush abuzon prapa hekurave. Luftë me ata që vjedhin jo ata që bëjnë biznes. Inspektorët tatimor të shkojnë dhe në shkollë ndërkohë që shkojnë në punë. Ne jemi shërbëtor të bizneseve që kanë nevojë për aleancën tonë dhe jemi në mbrojtje të konsumatorit.”- u shpreh Rama.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas