Bota

Krishtlindjet në foto, ja si po festohet nëpër botë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:35 - 25/12/21 |
Opi Nion

Njerëzit në mbarë botën po festojnë Krishtlindjet – një nga kohët më të shenjta në kalendarin e të krishterëve. Megjithatë, për së dyti vit radhazi, ka turma më të vogla në shërbimet e kishës dhe ngjarje të tjera për shkak të shpërthimit të vazhdueshëm të koronavirusit.

BBC ka publikuar disa foto që tregojnë se si po festohen krishtlindjet nëpër botë.

Tajvan/Dritat dhe dekorimet shumëngjyrëshe e bënë këtë urë për këmbësorët shumë të preferuar për vendasit dhe turistët

Kenia/Murgeshat mbajtën lutjet në një shërbim solemn në një kishë në Nairobi

Në Pakistan/ Familjet morën pjesë në një shërbesë në prag të Krishtlindjeve në Kishën e Shën Andreë në Karaçi

Turqi/Adhuruesit ndezën qirinj në Stamboll

Në qytetin palestinez të Betlehemit, vendlindja biblike e Jezusit, u mbajt një meshë e mesnatës në Kishën e Lindjes

Papa Françesku meshë në Vatikan, e cila u mbajt më herët se zakonisht për shkak të kufizimeve të anti-Covid

Shërbëtorët e rinj të altarit ndihmuan gjatë festimeve në Irbil, kryeqyteti i rajonit autonom kurd në Irakun verior

Një fëmijë vrapon drejt një burri të veshur si Santa Claus, ndërsa ai ecën me një thes me dhurata pranë qytetit jugor të Irakut, Basra

Kjo skulpturë gjigante me rërë e Santa Claus u bë në plazhin në Gjirin e Bengalit në shtetin lindor Odisha të Indisë

Në Brazil, akuaristët të veshur si Elf, Santa Claus dhe Zonja Claus përshëndetën publikun brenda një rezervuari të madh uji në AquaRio në Rio de Janeiro.

Ndërkohë, një rinoceront shijoi ëmbëlsirat e Krishtlindjeve në Parkun Orana Ëildlife në periferi të Christchurch, Zelanda e Re

Ky pub në Londër të Britanisë së Madhe dukej si një lodër gjigante e Krishtlindjeve./Opinion.al

Pas