-U tha në Opinion

Kriminelët të dënohen, Manjani: Në Shqipëri prokurori i shkel syrin policit…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:53 - 07/10/21 |
Opi Nion

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shprehet se në Shqipëri ka dështuar sistemi për të dënuar kriminelët, duke thënë se 51% e të arrestuarve qëndrojnë në paraburgim si të dyshuar.

Në emisionin Opinion, Manjani tha se sistemi i drejtësisë funksionon nëse dosja shkon me prova në Gjykatë, teksa aludoi për bashkëpunim mes policeve dhe prokurorëve për pishje provash.

“Salla e gjyqit është fundi i gjësë. Në sallën e gjyqit varet çfarë çon, po çove një dosje bosh do marrësh një vendim bosh. Po e çove me prova, nuk ka gjykatës që nuk e dënon. Në Shqipëri nga 6000 person 51% janë gjithmonë të paraburgosur si të dyshuar dhe ky është një dështim. Unë e besoj se nëse shkon dosja me prova, nuk ka gjyqtar që nuk e dënon. Polici i shkeli syrin policit, polici prokurorit dhe më pas ia lënë gjykatës,-tha Manjani./Opinion.al

Pas