Bota

Krijohet spraji që ul mundësinë e infektimit COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:09 - 26/09/21 |
Opi Nion

Shkencëtarët në Britaninë e Madhe bëjnë me dije se kanë mundur të krijojnë një spraj hunde që ul në mënyrë të ndjeshme mundësinë e infektimit me koronavirusit.

Sipas krijuesve të këtij produkti, dy pompa në secilën anë të hundës mund të mbrojnë deri në 8 orë kundër koronavirusit.

Sipërmarrësi dhe kirurgu, Rakesh Uppal, kreu i laboratorëve që ka zhvilluar këtë produkt ,shprehet se ky është një mjet i ri dhe shumë efektiv në luftën kundër pandemisë.

Ai besojn se spraji i quajtur Phoxëell mund të luajë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e personave vulnerabël dhe do të inkurajojë njerëzit të kthehen në vendet e punës.

Pas