Kryesore

Kosovë/Përfundon numërimi, VV merr vetëm 4 komuna nga 12 ku ishte në balotazh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:08 - 14/11/21 |
Opi Nion

Ka përfunduar numërimi thuajse në të gjitha komunat e Kosovës që zhvilluan këtë të dielë raundin e dytë të zgjedhjeve. Nga 21 komuna ku u mbajtën balotazhet në 10 prej tyre ka fituar Lista serbe, ndërkohë që PDK dominon nga partitë shqiptare me 9 komuna të fituara ndjekur nga LDK me 7 komuna, AAK në 5 dhe Lëvizja Vetvendosje është fituese vetëm në 4 komuna, nga 12 ku ishte në balotazh.

Ndarja e komunave

Lista Serbe(10): Leposaviq, Novobërda, Shtërpca, Zubin Potoku, Zveçani, Graçanica, Ranillugu, Parteshi, Mitrovica e Veriut, Kllokot;

PDK (9): Prizren, Drenas, Kaçanik, Vushtrri, Dragash, Mitrovicë, Skenderaj, Hani i Elezit, Ferizaj

LDK (7): Prishtinë, Fushë Kosovë, Istog, Viti, Junik, Peje, Lipjan

AAK(5): Gjakovë, Klinë, Rahovec, Therandë, Deçan.

VV(4): Gjilan, Podujevë, Kamenicë, Shtime.

Nisma (1): Malishevë.

Xhafer Gashi: Obiliq

Pas