Bota

Koronavirusi ka qarkulluar në Itali prej muajit dhjetor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:08 - 19/06/20 |
el ida

Koronavirusi ka qarkulluar në Itali prej dhjetorit të vitit 2019.

Instituti Kombëtar i Shëndetit në Itali publikoi rezultatet e një studimi të ri sipas së cilit pandemia ka qenë e pranishme në vend 2 muaj përpara se të raportoheshin zyrtarisht rastet e para.

Instituti ka analizuar kampionë të ujërave të zeza të mbledhura nga tetori i vitit 2019 deri në shkurt të 2020, atëherë dhe kur Covid-19 goditi zyrtarisht Italinë.

Sipas të dhënave, gjurmë të virusit janë gjetur në ujërat e zeza të Milanos dhe Torinos në fund të vitit të shkuar, ndërsa në Bolonja, në fillim të janarit.

Sakaq, kampionët e mbledhur në muajt tetor dhe nëntor rezultuan negativë, duke treguar kështu se virusi nuk ka mbërritur në Itali përpara dhjetorit 2019./Opinion.al

Pas