Rajoni

Thaçi: Kosova shkon në Uashington me flamurin e saj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:22 - 19/06/20 |
el ida

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi se delegacioni i vendit do të shkojë me parime të qëndrueshme përballë Serbisë në takimin e 27 qershorit në Uashington.

Përmes një konference për media, kreu i shtetit kosovar tha se në ShBA do të shkohet me flamurin e Kosovës, që është sigurimi i integritetit territorial të vendit.

“Në Uashington shkojmë me parime të qëndrueshme. Takimin e konsiderojmë si kthesë historike për arritjen e një marrëveshje finale. Kosova do të punojë për një marrëveshje paqësorë dhe historike, në këtë mënyrë i hapim rrugë për anëtarësimin në Kombe të Bashkuara.

Takimi në Uashington do t’i kontribuojë konsolidimit të brendshëm dhe të jashtëm. Kosova në Uashington shkon me flamurin e shtetësisë që është sigurimi i integritetit të territorit të Kosovës”, u shpreh Thaçi./Opinion.al

Pas