Kryesore

Basha tek “Unaza e Re”: Ramavirusi përgjegjës për mbylljen e bizneseve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:36 - 19/06/20 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është takuar ditën e sotme me bizneset dhe qytetarët në zonën e Unazës së Re. Gjatë takimeve, Basha ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama, duke thënë se ai është përgjegjës rënien ekonomike në vend.

Kryedemokrati ka deklaruar se tarifat vendore janë rritur, çmimet janë rritur, ndërsa të ardhurat kanë rënë. Po ashtu, lideri i opozitës thotë se shumë biznese kanë marrë konfirmimin se janë përfitues të “pagës së luftës”, por deri më tani ata nuk i kanë marrë paratë.

Deklarata e Bashës

Në Tiranë e kudo në Shqipëri situata po rëndohet çdo ditë e më shumë. Papunësia po rritet, bizneset po mbyllen e ndërsa qeveria duhet të ndërmarrë hapa të menjëhershme për t’u ardhur në ndihmë, ajo vijon me propagandën e ngopjes me lugën bosh.

Banorë dhe sipërmarrës të vegjël në zonën e Unazës së Re me të cilët bisedova sot, më treguan se e kanë të pamundur të shlyejnë dhe faturat, të cilat u kanë ardhur dyfish më të larta. Tarifat vendore janë rritur, çmimet janë rritur, ndërsa të ardhurat kanë rënë. Shumë prej tyre, edhe pse u ka ardhur njoftimi se kanë përfituar pagën e dëmshpërblimit për muajt e karantinës, nuk e kanë marrë atë akoma.

Në 7 vjet paratë e mbledhura nga taksat e rritura, RAMAVIRUSI i çoi tek një grusht oligarkësh, ndërsa qytetarët në ditët e tyre më të vështira, i la në mëshirë të fatit.

Sot, të gjithë e dinë se me RAMAVIRUSIN, situata për qytetarët vetëm do të rëndohet, ndërsa oligarkët, taksidarët dhe qeveritarët janë sulur të Kapin Ça të Kapin.

Kjo situatë do të marrë fund me bashkimin më të madh në këto 30 vite të shqiptarëve që duan ndryshimin. Të gjithë ata që kanë abuzuar me taksat e shqiptarëve do të japin llogari deri në një.

Ne do t’u kthejmë qeverisjen qytetarëve. Ne do të bëjmë gjithçka për çlirimin dhe ringritjen e ekonomisë, për punësimin dhe mirëqënien e çdo shqiptari./ Opinion.al

Pas