Bota

Kina fajëson Europën: Shpërthimi i ri i koronavirusit erdhi nga ju


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:33 - 19/06/20 |
el ida

Kina po fajëson Europën, për koronavirusin.

Sipas autoriteteve të Pekinit, shpërthimi i ri i Covid-19 e ka prejardhjen nga Europa, por virusi i përket një gjenomi më të vjetër nga ai që po godet aktualisht Europën.

Pretendimi vjen nga Zhang Yong, zëvendësdrejtor i Qendrës së Kinës për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, i cili thekson se shumë kampionë të marrë në tregun Xinfadi, tregojnë se koronavirusi ishte prezent aty prej kohësh.

Detajet e publikuara nga Qendra për Mikrobiologji në Kinë zbuluan se gjenomët u bazuan në 3 mostra, 2 njerëzore dhe një mjedisore, dhe sipas Pekinit zyrtar, janë depozituar tek Organizata Botërore e Shëndetësisë ./Opinion.al

Pas