Aktualitet

Koronavirusi/ 11 viktima dhe 580 raste të reja në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:55 - 18/12/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 11 persona nga koronavirusi, ndërsa janë regjistruar 580 raste të reja nga 2615 teste të kryera.

Viktimat e 24 orëve janë regjistruar: 5 qytetar nga Tirana, 2 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Peqini, të moshave 59-82 vjeç.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 185 raste në Tiranë, 28 raste në Vlorë, 25 raste në Lezhë, 23 raste në Shkodër dhe Elbasan, 21 raste në Fier dhe Sarandë, 20 raste në Durrës, 19 raste në Kurbin, 18 raste në Kukës, 15 raste në Lushnje, 14 raste në Berat, 13 raste në Dibër, 11 raste në Korçë, 10 raste në Kavajë, Tepelenë, Skrapar, 9 raste në Mirditë dhe Kuçovë, 8 raste në Tropojë, 7 raste në Kamëz, Divjakë, 6 raste në Devoll, Mallakastër, Librazhd, Mat, Gjirokastër, Pogradec, 5 raste në Krujë, Gramsh dhe Vorë, 4 raste në Bulqizë, 3 raste në Has dhe Peqin, 2 raste në Pukë, Belsh, Kolonjë, Klos, 1 rast në Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Prrenjas, Shijak, Maliq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 528 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 27.426 që nga fillimi i epidemisë. Numri i të shtruarve në spitale vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 382 pacientë, 35 në terapi intensive nga të cilët 13 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (18 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore         580

Të shëruar në 24 orë      528

Të shtruar në spitale      382

Humbje jete në 24 orë   11

Testime ditore              2615

Testime totale          234.512

Raste pozitive            52.004

Raste të shëruara     27.426

Raste Aktive             23.512

Humbje jete              1066

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 12646

Fier  1729

Durrës  1366

Shkodër    1249

Vlorë      1138

Korçë    1080

Elbasan  986

Berat  948

Lezhë  934

Gjirokastër  549

Kukës  477

Dibër  410

Pas