Aktualitet

Komisioni për inceneratorët/Tabaku:Do japin llogari këtu 3 kryebashkiakët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:03 - 02/11/21 |
Opi Nion

Ka nisur këtë të premte mbledhja e parë e Komisionit Hetimor për inceneratorët. Mbledhja u hap nga kryetarja e këtij komisioni, Jorida Tabaku, e cila theksoi se në komision do të diskutohen 3 iniceneratorë, ai i Elbasanit, i Fierit dhe i Tiranës, ku sipas saj ky i fundit është rasti më flagrant.

“Qëllimi i këtij komisioni është kontrolli i ligjshmërisë për administrimin e impiantit të mbetjeve në Tiranë, Elbasan dhe Fier. Ky hetim do të synojë të nxjerrë përgjegjësitë institucione, garantimin e konkurrencës në treg. Qëllimi i ngritjes lidhet me tre procedura koncesionare që kanë filluar të miratohen në vitin 2014. Objekti i punës është kontrolli i zbatimit të ligjeve në procedurat e ngritjes së impianteve. Një kompani pa asnjë eksperiencë merr tre koncesione? Këtu do të analizojmë të gjitha procedurat që janë ndjekur.”

Ta harrojnë që ky komision të kthehet në një grup pune për mjedisin, kur ky projekt i ka kushtuar shqiptarëve miliona euro. PD ka depozituar në SPAK tre padi. Kemi kërkuar që SPAK të ngrihet në lartësinë ku ia kërkon detyra. Nuk ka marrë asnjë masë. Ne nuk do të presim që SPAK të shkojë të arrestojë këdo, por ta harrojnë se nuk do të vinë këtu të japin llogari, tre kryetarët e bashkive, kryeministri dhe këdo që është i përfshirë,” deklaroi Tabaku.

Komisioni Hetimor është planifikuar që ta zgjas veprimtarinë e tij 3 muaj, deri në 28 janar të 2022-it. Ngritja e këtij komisioni është bërë me kërkesë të PD.

Pas