Aktualitet

Komisioni/Bushati: Sa miratime dhatë brenda ditës? Agaçi: E kam të pamundur ta diBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:37 - 22/02/22 |
Opi Nion

Është shoqëruar me replika mbledhja në Komisionin Hetimor për inceneratorët ku po dëshmon Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave Ëngjëll Agaçi.

Deputeti i PD-së, Helidon Bushati e ka pyetur Agaçin, se sa ishte numri i procedurave të miratuara brenda datës 16 dhjetor 2014 për çështjen e inceneratorit të Elbasanit.

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave tha se nuk mundet që të dijë për shkak të numrit të lartë të vendimeve që merren çdo ditë.

PJESE NGA DESHMIA

Helidon Bushati: Sa miratime për draftkontratën që është bashkëlidhur vendimit Nr.907 keni marrë brenda dates 16.12.2014 nga ministri dhe institucionet qendrore?

Engjëll Agaçi: I nderuar z.deputet, e përsëris pergjigjen time. Pergjigja ime eshte e njëjta me pare. Eshte e pamundur per zyrën e Sekretarit te Pergjithshem te dije sesa vendime merren dhe me qindra dhe mijëra institucione çdo dite ne aktivitetin e qeverise shqiptare. Ajo e cila eshte detyrimi im ligjor dhe iu përgjigja. Pyetja juaj e mori pergjigjen. Por nuk kam përgjigje tjeter.

Helidon Bushati: Ju falënderoj per mospergjigjen. Por nje sekretar i Pergjithshem qe e ka ne detyrën e tij funksionale ka edhe përgatitjen e dosjeve që hyjnë për diskutim në Këshillin e Ministrave dhe per çështjen me te rëndësishme qe diskutohet sot në Shqipëri, që ka ardhur këtu për të dëshmuar, nuk di sesa miratime jane marrë. Nderkohe qe kolegët e opozitës kane dale ne media duke deklaruar qe jane marre 17 miratime nga ministri dhe institucione brenda ditës per nje kontrate 47 faqe. Eshte e pamendueshme qe te niset nga Ministria e Mjedisit, te shkoje ne nje ministri tjeter. Te ngrihet drejtoria Juridike ta shqyrtoje 47 faqe, te kuptojë sa eshte e ligjshme apo jo. Te përgatisë pergjigjen dhe t’ia ktheje Keshillit te Ministrave. E gjitha kjo behet fjale brenda 8 orarit te punës. 17 miratime brenda ditës./Opinion.al

 

Pas