Aktualitet

Komision/Duma:Po avantazhoni njerëz me rekorde kriminale,Bejtja:S’kam informacionBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:30 - 27/06/22 |
Opi Nion

Është diskutuar këtë të hënë në mbledhjen e Komisionit për Çështje Sociale të Shëndetësisë, akti normativ për kompensimin e çmimeve.

Gjatë fjalës së saj, deputetja e PD, Grida Duma tha se sipas BIRN tetë nga kompanitë që kanë përfituar tendera në prokurimet e rindërtimit janë me pronarë të inkriminuar, duke ngritur pyetjen se po avantazhohen njerëz me rekorde kriminale.

Ndërkohë zvendës ministri, Ilir Bejtja u përgjigj se nuk kemi informacion nga prokuroria apo SPAK që tetë prej këtyre kompanive janë me pronar të inkriminuar.

 Pjesë nga mbledhja:

Grida Duma: Sa përfitojnë të punësuarit nga ky akt normativ dhe a do të ketë rritje pagash? Sa i përket çështjeve sociale është rritur energjia, nafta, përse ka një paketë vetëm për tenderat e rindërtimit dhe jo për qytetarët. Ndaj një tjetër shqetësim, sipas BIRN tetë nga kompanitë që kanë përfituar tendera në prokurimet e rindërtimit janë me pronarë të inkriminuar. Pa avantazhoni njerëz me rekorde kriminale? Duam fatura financiare.

Ilir Bejtja: Nuk ka rritje pagash me këtë akt normativ. Ky akt normativ i referohet vetëm materiale që janë pesha bazë në kontrata publike dhe ndërmarrjeve publike me më tepër se 51 % kapital publik. Sa i përket inkriminimit duhet t’i drejtojmë pyetje Prokurorisë. Nuk i kam këto informacion.

Grida Duma: Ua them unë, janë tetë pronare në hetim.

Ilir Bejtja: Nuk kam informacion. Nuk kemi nga prokuroria apo SPAK që tetë prej këtyre kompanive janë me pronar të inkriminuar. Kemi mbështetur ekonominë edhe gjatë pandemisë edhe në kohën e tërmetit. Paketa jonë i kalon 1 mld e gjysmë euro, nëse kjo është pak për tri vite, atëherë më duket të jemi pak ëndërrimtar.

Grida Duma: Pak apo shumë është një diskutim që nuk mbaron . Ju thoni 30 mijë lek të vjetra për pensionistët. Por çmimet e shportës prekin të gjithë shqiptarët. Në mund të themi gjithë ditën që çmimi i energjisë nuk është rritur, por fatura në total është rritur.

Pas