Life Style

Kombinimet e ushqimit që mund të dëmtojnë shëndetin tuajBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:27 - 17/02/22 |
Opi Nion

Nëse ju pëlqen tosti me djathë, provoni ta zëvendësoni kafenë me çaj të bardhë ose jeshil.

Kombinimi më i famshëm i sallatave sidomos në verë. Megjithatë, hulumtimet e fundit tregojnë se kombinimi i këtyre 2 perimeve mund të prishë biokiminë e trupit. Kjo mund të çojë në fryrje dhe lëndët ushqyese në perime nuk do të përthithen siç duhet.

Këshillë: Hani veçmas domate dhe tranguj.

Kush mund t’i rezistojë kombinimit të një biftek me patate? Ndoshta jo, por niseshteja  që përmban patatet kërkon lëngje alkaline tretëse dhe proteinat e mishit kërkojnë acid. Kur këto të dyja janë së bashku, ato ngjiten në stomak dhe mund të shkaktojnë çrregullime të tilla si urth, gazra etj.

Këshillë: Zgjidhni perime që nuk përmbajnë niseshte, si shpargu, brokoli, lulelakra.

E njëjta gjë vlen edhe për spageti me mish të grirë. Gjëndrat e pështymës prodhojnë ptilalinë dhe amilazë, të cilat shndërrojnë karbohidratet e niseshtës (makaronat) në sheqerna të thjeshta. Kur sheqernat e thjeshta mbingarkojnë proteinat (mishin), ato krijojnë një përzierje të rrezikshme kimike që mund të çojë në diabet dhe sëmundje kardiovaskulare.

Këshillë: Është më mirë të hani spageti si vakt të veçantë. Zgjidhni makaronat integrale dhe kombinojini me salca bimore.

Një nga kombinimet më të njohura. Megjithatë, ushqimet e pasura me kripë nuk janë vetëm të pashëndetshme në vetvete, por gjithashtu çojnë në dehidrim dhe rrisin gjasat për të pirë më shumë birrë.

Këshillë: Kur pini një birrë, pini një gotë ujë për të shmangur dehidratimin.

Frutat e tharta e bëjnë tretjen më të ngadaltë, veçanërisht në mëngjes. Përveç kësaj, ananasi përmban bromelain, një kompleks enzimë që mund të shkaktojë helmim kur kombinohet me produktet e qumështit.

Këshillë : Preferoni kajsi të thata ose kumbulla në vend të ananasit.

Ky kombinim ushqimesh mund të jetë shumë i pëlqyer nga adhuruesit e një stili jetese të shëndetshëm, por ekspertët besojnë se frutat, veçanërisht ëmbëlsirat, duhet të hahen veçmas. Ato qëndrojnë në trup shumë më gjatë, duke ngadalësuar sistemin tretës sidomos kur konsumohen me ushqime të tjera. Sa i përket qumështit, është më e shëndetshme ta pini veçmas.

Këshillë: Hani banane si meze të lehtë midis vakteve kryesore.

Pas