Kryesore

Kodi Zgjedhor, eurodeputeti: Rama të presë opinionin e “Venecias”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:59 - 26/10/20 |
Opi Nion

Eurodeputeti David Lega ka reaguar pas çuarjes së Kodit Zgjedhor në Komisionin e “Venecias” nga Presidenti Ilir Meta.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Ramë që të presë opinionin e “Venecias” për kërkesën e Metës për Kodin Zgjedhor.

Sipas Legës pritja e opinionit do të ishte një qasje demokratike nga parlamenti dhe qeveria shqiptare.

Reagimi

Pajtohem me Komisionerin Oliver Varhelyi. Parlamenti dhe Kryeministri Rama duhet të presin për opinionin e Komisionit të Venecias, që do të ishte qasje demokratike. Zgjedhje të lira dhe të drejta në prill 2021 Shqipëri./ Opinion.al

Pas