Politikë

Kodi Zgjedhor/PD: Rama të shpjegojë pse ka frikë nga “Venecia”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:51 - 26/10/20 |
Opi Nion

Dërgimi i Kodit Zgjedhor në Komisionin e Venecia nga Presidenti Ilir Meta, ka ngjallur reagime në politike shqiptare, por dhe të zyrtarëve të Bashkimit Europian.

Lidhur më këtë çështje, Partia Demokratike ka reaguar përsëri pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili tha se nuk do të presë opinionin e Komisionit të Venecias për të rrëzuar dekretin e Presidentit Meta. Me këtë deklaratë, Rama doli kundër qëndrimit të  komisionerit Varhelyi .

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi tha se Rama ka frikë nga ekspertiza e Komisionit të Venecias dhe zgjedhjeve demokratike. Bardhi thotë qëndrimi i Ramës sfidon Bashkimin Europian, gjë e cila cënon integrimin e Shqipërisë.

Reagimi

Edi Rama duhet të shpjegojë pse ka frikë nga ekspertiza e Komisionit të Venecias dhe pse i trembet zgjedhjeve demokratike sipas standarteve europiane. Shqiptarët nuk i kanë borxh Edi Ramës pengmarrjen e Shqipërisë. Refuzimi brutal i Edi Ramës ndaj apelit të Komisionerit për Zgjerimin në BE z. Oliver Varhelyi është një tjetër dëshmi që për Partinë Socialiste interesi i mafias është mbi interesin e Shqipërisë. Asnjë Kryeministër më parë nuk ka vënë në rrezik integrimin europian të Shqipërisë dhe nuk ka sfiduar hapur Bashkimin Europian për llogaritë e tij politike të ditës.

Pas