Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ 3 viktima dhe 288 raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:17 - 26/10/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 3 persona, ndërsa janë konfirmuar 288 raste të reja. Sipas ministrisë, në spitalet COVID janë të shtruar 280 qytetarë të infektuar. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 51 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 10,705 .

Personat të cilët humbën jetë në 24 orët e fundit janë; një 50 vjeçar nga Lezha, një 56 vjeçare nga Tirana, një 88 vjeçar nga Tropoja.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:  147 raste në Tiranë,  16 në Fier,  14 në Krujë, Gjirokastër,  13 në Durrës,
11 në Kavajë, 10 në Lushnje, Gramsh, Kuçovë 8 në Peqin, 7 në Elbasan,  4 në Shkodër, Kurbin,  3 në Tepelenë, 2 në Vlorë, Tropojë, Kamëz, Pogradec, Divjakë, 1 në Lezhë, Mirditë, Rrogozhinë, Berat, Dibër, Memaliaj, Skrapar.

Aktualisht në vendin tonë numri i të infektuarve në total është 19,445, nga të cilët 8260 janë raste aktive, ndërsa numri i viktimave ka arritur në 480.

COVID-19 – Statistika (26 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 288
Të shëruar ne 24 orë 51
Të shtruar në spitale 280
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 1304

Testime totale 118329
Raste pozitive 19,445
Raste të shëruara 10,705
Raste Aktive 8260
Humbje jete 480

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4247
Durrës 779
Fier 535
Shkodër 498
Korçë 490
Lezhë 388
Elbasan 369
Vlorë 321
Berat 237
Kukës 184
Gjirokastër 119
Dibër 93

Pas